metro

Jak vzniklo příjmení Bierhanzl/Bier­hansl?

Nejlepší odpověď
annas

Z odpovědi marci vyplývá, že drřžitel uvedeného příjmení znamená v překladu pivní slivky. Jak vplývá z dalších ověřených zdrojů, že nejde o význam příjmení „pivní slivky“. Ani jsem nenašla zmínku.

Přitom se tak mohly slivky jmenovat po sládkovi, tedy po tom, kdo slivky používal dál. To se už zřejmě nedovíme.

--
Je jasné, že příjmení pochází z němčiny – Bier-hans(z)l.

1. Bier je jasné = pivo. U příjmení Hans, Hanzl, Hansl, Hanzlík atd. uvádí D. Modlanová domáckou variantu němckého jména Johannes.

Takže to svědčí o tom, že muž jménem Johannes, tedy Hanzl (Hansl) měl něco společného s pivem.

Rád je pil, vyráběl, rozvážel atd. Takže tu první část si můžet domyslet.

Dobroslava Moldanová Naše příjmení
--

2. Stejně německý zdroj uvádí původ jména Hansel.

Stejně jako Hansl a Hans, i Hansel je krátká forma jmen Johannes a Johanna .

https://de.wi­kipedia.org/wi­ki/Hansel

Tedy stejně jako uvádí D. Moldanová

Opakuji:

Takže to vypadá věrohodně, že předek Johannes alias Hansl měl něco společného s pivem.

--
3. Sládek jednoho pivovaru BierHanzl o svém příjmení píše.

!Slovo pivo − německy Bier − má přitom i ve svém příjmení. „Výraz Hanzl může být forma jména Hans (to z Johannes, Jan) nebo mít něco společného s hanzovními městy (vysvtlení dole). . Možná byl nějaký můj předek obchodník s pivem. “.

https://archiv­.ihned.cz/c1-66801760-v-domazlicich-obnovili-pivovar-prolinaji-se-v-nem-tradice-kultura-i-popijeni

„hansa , hanza, . (z něm.) hist. obchodní spolek severoněmeckých a někt. polských a pobaltských měst; hansovní, hanzovní příd.: h. města; h. obchod“

https://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=han­za&sti=EMPTY&whe­re=hesla&hsub­str=no

Třeba někomu 3× ověřený původ či význam příjmení poslouží…

Další odpovědi
marci1

Bierhansel se říkalo pivním slivkám. Tedy je zde možné spojení. 🙂
"Podle věstníku Ministerstva spravedlnosti z roku 1895, jsou
slivky, (zvané také Hansel, Bierhansel), jimiž se čerstvě natočené a neúplně naměřené pivo do sklenic dolévá, různým způsobem používány.
Nejlepší způsob použití je, když se pivo, které při výčepu odkapalo, do čistých nádob shromažďuje a co nejdříve k dolévání čerstvého nápoje použije. I při tomto způsobu však tyto „stočky“ ztrácejí v pivě obsaženou kyselinu uhličitou, zteplávají a rychle se zakalují.
Proto se Vrchní zdravotní rada ministerstva ve věci pivních slivků vyslovila takto:

  1. Slivky pozůstávají ze zbytků pivních, více méně zvětralých a nechutných, které jsou z největší části zkažené, velmi často s hustými hmotami promísené.
  2. Dle svého složení jsou slivky způsobilé, aby samy o sobě,

nebo přimíseny k čerstvému pivu, přivodily nevolnost,
poruchy zažívání, dokonce i těžké uškození na zdraví.
Nutno proto slivky prohlásit za zdraví škodlivé.
3. Míchání piva se slivkami nutno pojmenovati hnusným, nebezpečným a zdraví škodlivým falšováním a znečištěním jedné z nejdůležitějších a nejvíce rozšířených poživatin.
4. Proti tomuto falšování a znečišťování budiž s největší
přísností zakročováno, k čemuž trestní zákoník dostatečných prostředků poskytuje.
Rovněž se Vrchní zdravotní rada vyslovuje proti používání
zbytků pivních, které hosté nedopité zanechali.
Zdroj: Rychtářské listy č. 1/2019
file:///C:/User­s/MSI/Download­s/RL_2019_01__OK_web_fi­nal%20(3).pdf

quentos

Určitě z němčiny. „Bierhansel“ by v němčině znamenalo něco jako „ochmelka“ (Bier = pivo + Hansel = „bezvýznamný člověk, nestojící za povšimnutí, nula“).

Kepler

Možná je to od slova Hansa (též Hanza). což byly německé obchodní spolky. Takže Bierhansel mohl být obchodník s pivem.

annas

Pivní slivky = Bierabwasser – německy. Nějak nechápu, že by se někdo jmenoval Pivní slívky..

Zřejmě se všichni etymologové mýlí.