Complex

Jak vznikla fráze „ani za mák“?

Co s tím má společného mák setý?

Nejlepší odpověď
annas

Stará fráze, která se užívá v záporném významu.

Fráze odkazuje na to, že je něčeho málo, nebo se toho málo vyskytuje, či vůbec nexistuje. Používá se již od 15. – 16. století.

Význam je podrobně vysvětlený v slovenském zdroji.

http://slovni­ky.korpus.sk/?w=mak&s­=exact&c=Vb05&d=k­ssj4&d=psp&d=sssj&d=scs&­d=sss&d=peciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&d=noundb&i­e=utf-8&oe=utf-8#

1. Ale máku je přece hodně, pokud bereme zrníčka, proto se domnívám, že pěstování máku bylo náročné, stejně vyklepávání z palic, takže za hodně náročné práce. malý výtěžek. Loupání, mlácení, čistění a sušení. Proto byl mák vzácný.

Tak uvádí Kramerius ve svém slovníku, samozřejmě vyplývá z kontextu.

2. Jak to zpravidla bývá, existuje několik vysvětlení. Takže jsem našla ještě další možnost.

"Záznamy o nejstarším nálezu máku na našem území jsou z pozdní doby bronzové (Ostrov u Stříbra, asi 800 let př. n. l.).

V Evropě se mák jako zahradní a okrasná plodina pěstuje od středověku. Vždy s oceněním jeho kulinářských vlastností, ale i s povědomím o narkotických účincích bílé latexové šťávy, která vytéká z makovic. Mák v minulosti sloužil i k ozdobě, jako platidlo i lék. Byl tak žádaný, že se kvůli němu vedly i války, respektive kvůli opiu.

Takže je možné brát i tak, že by někdo něco neudělal ani za mák, i kdyby šlo o opium, které mohlo být nedostatkové.

https://www.ro­dice.com/super­potravina-mak/

Samozřejmě se nedovíme, kdo vyslovil, v kterém významu atd.

Proto je vhodné uvést možnou příčinu, proč to tak bylo, někdy je snazší doložit podle zápisu v jazykových zdrohjích, pokud ne,, tak považuji za vhodné nejen konstatovat, ale i vysvětlit.

.

Další odpovědi
Drap

Lehce. Jedno zrníčko máku nemá žádnou hodnotu.Takto se to ustálilo. Mohlo to být třeba proso, nebo řepka. Ustálil se však mák, tak říkáme mák.

elkon

To je snadné, je to tak malé (nebo je toho tak málo), že to nestojí ani za řeč, prostě ani za mák.

mosoj

Já bych řekl, že byl kdysi vzácný a bylo ho málo. Tedy naopak, než se zde píše.
Že paní annas.

EKSOT123

Myslím, že jde o malý rozměr semen, vlastně z běžných kulturních plodin nejmenší. HTS (odborný zeměď. termín – „hmotnost tisíce semen“) je kolem 0,55 g. V kilogramu je tedy asi 1,8 milionu semen.
Přirovnání tedy nejspíš původně označovalo malý rozměr, množství, později nepřesně i malou cenu, apod. Ani za mák – ani trochu.

annas

mosoj,

věřím tomu, co najdu ve slovnících, nikoliv tomu, co kdo napíše. Pro mě jsou rozhodující slovníoky.

V jakém smyslu byl vzácný? Velká námaha, malý užitek.

Mák se pěstoval, svědčí o tom archeologické nálezy, ale byl vzácný vzhledem k náročnosti práce, nikoliv k kvůli tomu, že by se nepěstoval.

To jsem vyvodila z Krameriova slovníku, když jsem prošla nejméně 10 stránek odkazu. Náročná práce od setí až po sklizeň, navíc hodně škůdců.

Opakuji, rozhodující jsou pro mě jazykové zdroje, co si kdo myslí, to neovlivním.