dust8

Jak vznikl pojem „vana“ pro břicho? Bo to má spojitost s výrazem „Milan“ pro pivní břuch?

Nejlepší odpověď
marci1

Velkému břichu se někdy přezdívá vana, je to slovní hříčka na to, že vana je nádoba na koupání a velké břicho je jako vodou naplněná nádoba. Je to také způsob, jak si dělat legraci z nadváhy nebo obezity. Tato přezdívka nemá žádný hlubší význam nebo původ, je to jen zábavný způsob, jak popsat velké břicho.
🙂

Další odpovědi
elkon

Je to výraz pro tlusté břicho, které pak vanu připomíná.

zjentek

Zase to máš špatně česky. Když tam máš BO, tak u tohoto modelu věty už na konci bude jen tečka, ne otazník. Kolikrát je třeba ti to zopakovat? 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

annas

Odpovídám zde, protože jste otázku uzavřel, i když marci1 nevložila odkaz na zdroj a Podle přeneseného významu slov podobnosti, případně vniltřní souvislosti si uvažuji, že autor přřevzatého příspěvklu nemá pravdu. Kromě toho marci1 na Milana nereagovala,

Někdo nosí vanu na břiše, jiný pak pneumatiku, ale také milana. Toto pojmenování je zřejmě regionální, u nás jsem je neslyšela.. Přirovnání znamená že dotyčnému je velké břicho milé podle významu slova Milan. = milý, milostivý.
https://www.bras­narstvitlusty­.cz/milan/

Vana na břiše evokuje objemnost, velikost. Muži pak visí/přetéká veliké břicho přes kalhoty. Vana je velká, Prázdná běžná vana má většinou velký objem, počítám asi tak nad 100 litrů. . Neplníme ji opři koupeli ale plnou, to bychom se do ní nevešli,, mnoho litrů vody bychom vytlačili,, tedy přeteklo by ven.
Stejně jako břicho přetéká tlustým jedincům v pase přes kalhoty. Vana obsahuje vodu, zatímco velké břicho je plné tuku. Dotyčný se navíc cítí relativně zdravý. Zatímco voda v břiše je nebezečná, , i když méně běžná jak tučné břicho. Zavodněné břicho může mít i štíhlý muž. Takže souvislot, kterou uvedla v převzatém odkazu marci, není správná.

Objem vany uvádímk pod ték, ktserou máme domu a ověřila jsem na net velikosti vany,,

Co znamená voda v břiše?
"Ascites (fluidoperitoneum) je hromadění nadměrného množství volné tekutiny (výpotku, transudátu) v břišní dutině. Jednou z příčin vzniku ascitu může být přítomnost metastáz na pobřišnici (karcinóza peritonea), další příčinou může být onemocnění jater či srdce, popřípadě zánět (pak se tekutina označuje jako exsudát).

https://www.lin­kos.cz/slovni­cek/ascites-fluidoperitoneum/"

Vany či pneumatiky na bříše se zbavíte jedině úpravou jídla a pohybu. Stejně jako milana apod. Je třeba si uvwědomit významy slov, a uvědomit si základní podobnost v přeneseném významu
Je víc tučnýczh břich či zavodněných ?

https://www.lin­kos.cz/slovni­cek/ascites-fluidoperitoneum/

annas

Ještěč k Milanovi. Další možnost.
Zřejmě žena milovala muže Miilana. Byl jí milý přesto, že měl velké břicho, které jí nevadilo stejně jako samotnému Milanovi.