Válek Petr

Jak vznikl název „torpédoborec“ ?

Nejlepší odpověď
annas

Torpédoborec je slovo složené z výrazu torpédo + borec.

Jinak menší válečná loď určená k provádění torpédových útoků a k ochraně vlastního loďstva

"Slovo borec je převzaté z ruštiny od borót’sja ‘bojovat, ničit.

torpédo – ‘(podmořská) střela s vlastním pohonem. Původ z angl. torpedo (zač. 19. st. tuto střelu vynalezl Američan Fulton) a to přeneseně z lat. torpēdō ‘rejnok elektrický’, původně ‘strnulost, tupost’, od torpēre ‘trnout, být tupý. "

Jiří Rejzek: Etymologický slovník
--

Ve významu vojenském se slovo rozšířilo ve 20. st. Užívá se název anglický Destroyer, který je výstižnější.

„Český výraz „torpédoborec“ bývá často považován za zastaralý s vysvětlením, že současné torpédoborce torpéda téměř nepoužívají. Nicméně tento výraz nemá s torpédovou výzbrojí mnoho společného, jde o český významový ekvivalent původního anglického „torpedo-boat destroyer“ (doslova „ničitel torpédových člunů“), jež bylo časem zkráceno na jednoduché "destroyer“.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Torp%C3%A9do­borec