Avatar uživatele
Blbounek

Jak vytvořit soustavu rovnic, když známe x a y?

Dobrý den, dostali jsme ve škole zajímavý úkol…Máme si vymyslet soustavu lineárních rovnic, kdy nám vyjde, že x=8 a y=3 a musí být obsažen zlomek, jaký je postup? Děkuji moc:)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? huxa před 4175 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
bolak

No vytvoříš rovnice tak, že dáš do každé „x“ a „y“ a mezi ně vložíš nějaké znaménko, nejlépe benigní, tedy plus, mínus, krát a nebo děleno.

x+y
x*y

a pak už jen doplníš rovnítko a dopíšeš takové číslo, aby byly rovnice platné pro x=8 a y=3

x+y= 11 (8+3=11)
x*y= 24 (8*3=24)

Pokud tam chceš mít za každou cenu zlomky, tak do každý rovnice na levou stranu dolplníš jakýhokoliv jmenovatele, a toho samýho pak doplníš i na druhou stranu.

(x+y)/x= 11/8 ((8+3)/8=11/8)
(x*y)/(x+y)= 24/11 ((8*3)/(8+3)=24/11)

Jinak si ale můžeš vymyslet jakýkoli rovnice, těch možností jsou nekonečna. ;)

Doplňuji:
Jo, a pokud máš ve jmenovateli neznámou, tak nezapomeň uvést podmínky. Ono „x“ a „y“ jsou sice dané, ale rovnice by jinak nebyly platné.

Pro ten případ co jsem uvedl bude platit že:

x≠0
x≠-y

Upravil/a: bolak

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Orange

Vymysli si jednu, kde na jedné straně bude x a druhá strana musí společně s y vyjít 8. A pak k tomu ještě druhou rovnici, kde to bude stejné. Třeba: 9/3 + y + 2 = x a y + 5 = x.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
huxa

tak už jsem na to taky došel, moc jsem to nepochopil dle návodů orange a bolaka, předpokládám, že studenti základních škol to také přesně nepochopili, tudíž se pokusím sesmolit lepší návod :->

začneš se dvěmi rovnicemi, které v tomto případě budou vždy stejně:
x=8
y=3

a teď se nějak pokusíš je roznásobovat, dělit a různě s němi pracovat (postup je akorát obrácený, než při řešení rovnic, nicméně pravidla roznásobování musíš také dodržovat)
příklad:
x=8
5×=40
5×-5^=40–25 (^ znamená nadruhou)
2×(5×-5^)=80×-50×

a toto budeš mít jako první rovnici, jestli jsem se zmýlil, budu rád, jestli mě někdo opraví :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

huxa: cos nepochopil na mojem návodu? :D

Stačí napsat jakoukoliv rovnici a to číslo za rovnítkem doplníš takové, jaké ti vyjde, když za „x“ doplníš 8 a za „y“ doplníš 3. Jednodušejc už sem to snad napsat nemoch :))

Tys to napsal nejen 3× složitějx, ale navíc ti tam chyběj ty zlomky co tam chtěla, takže za to tě blbounek asi nepochválí ;).

…a těch 5 na druhou taky nějak nechápu, proč že je tam těch 5 na druhou? :)

před 4175 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Navíc ti z tý rovnice nějak vypadlo to „y“, čili nemáš soustavu rovnic, ale máš dvě rovnice, z nichž každá je o jedné neznámé :))

seš skutečně rád, jak jsi psal že budeš?

před 4175 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
huxa

:D ukázal jsem tam jen jednu rovnici, jak ji roznásobovat, ještě stejným způsobem se musí ta druhá a odečetl jsem na jedné straně 25 a na druhé druhou mocninu z 5, tím jsem zachoval rovnost, byl to jen příklad, tudíž jsem tam nepsal zlomky
ano, jsem rád :D

před 4175 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

ale pořád tam nemáš to „y“, takže i když tam dáš tu druhou rovnici, nebudeš mít soustavu rovnic ale dvě na sobě nezávislé rovnice o dvou na sobě nezávislých neznámých :)

..sečteno podtrženo, moje soustava lineráních rovnic by si s tvojí soustavou lineárních rovnic vytřela prdel… ;)

před 4175 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
huxa

ááá, už chápu, moc děkuji za opravu :D

před 4175 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
huxa

doufám, že se do blbounky nikdo z vás neoboří, že zde píše úlohy, chce postup, evidentně tomu nechápe. Chtěl jsem odpovědět, nicméně asi to taky nevím :o tudíž budu také velmi rád za správné návody

před 4175 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Blbounek

Jo, návod potřebuji:) Může z toho být nekonečně mnoho řešení..;)

před 4175 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tom004

Není opravdu nejlepší občas zajít do školy? Řešení rovnic je součástí výuky. Největší podvod nakonec spácháš sama na sobě.

před 4175 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Blbounek

Do škole chodím pravidelně;) Ale když učitel zadá úkol, na který se máme podívat doma, co s tím mám udělat?

před 4175 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

jit na odpovedi .. tady najdete odpoved na KAZDOU otazku !
… a mate tady vyber opravdu z profiku …

  • iv-

před 4175 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

možná v tom je ta chyba..že chodíš pravidelně..

já chodil jednou do týdne a hele jak mi to furt jde :)

před 4175 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
huxa

ano, přesně :) ale jen znát ten způsob :)

před 4175 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek