MaraX

Rovnice o dvou neznámých-výpočet.

Dobrý den, dnes jsme ve škole dostali za úkol jeden příklad, který nevím jak vypočítat: Druhá mocnina prvního čísla je rovna 3/4 druhého čísla. Urči obě čísla, když víš,že druhé číslo je 4krát větší než první číslo a ani jedno z čísel není rovno nule. Výsledek by měl být: 16/3, 64/3.....Prosím o radu jak tento příklad vypočítat

Nejlepší odpověď
quentos

vždyť už ty rovnice máte v podstatě zadané, jen slovy… stačí umět česky.

  1. druhá mocnina prvního čísla je rovna 3/4 druhého čísla… JINÝMI SLOVY: x na druhou se rovná tři čtvrtiny ypsilon.
  2. druhé číslo je 4krát větší než první číslo… JINÝMI SLOVY y = 4×.

to, že ani jedno z čísel není rovno nule, je nutná podmínka, kdyby vám v průběhu řešení vyšel zlomek – pak by nedával smysl.

Dostanete tedy soustavu: x na druhou se rovná tři čtvrtiny ypsilon
y = 4×.

teď už jde jen o to, umět počítat soustavy.

Absence dovednosti převádět slovní zadání do čísel je bohužel důsledek toho, jak dnešní mládež málo čte. Zkuste si denně ušetřit chvíli na posezení s knihou.