Beer4Real

Jak vyřešit přepis auta?

Prodal jsem před dvěma týdny v neděli auto.
Kupující podepsal kupní smlouvu, dal jsem mu techničáky a den na to poslal poštou Plnou moc na přepis auta.
Kupce je problémový, nereaguje na sms a auto dosud nepřepsal.

Je nějaká možnost jak ho donutit to přepsat?
Ve smlouvě je to, že je povinen nahlásit změnu v evidenci řidičů.

Můžu jít na policii a zažádat o pomoc?
Nebo pomůže když nahlásím odcizení obou techničáků a poté odhlášením SPZtky auta?

Máte někdo zkušenosti nebo rady?

Děkuji mnohokrát.

Nejlepší odpověď
Bobek 2

Tak to je úplně klasický případ.

https://kalku­lackapojisteni­.com/povinne-ruceni/co-delat-kdyz-novy-majitel-neprepise-auto-na-sebe/
https://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/ruzne/ne­zarazene-dotazy/38331-novy-majitel-ojeteho-auta-neprepsal-vozidlo-na-sebe-jak-postupovat-dal.html

„Nejde zdaleka o ojedinělý případ. Například ombudsmanka Anna Šabatová se s nimi setkává opakovaně už několik let. Upozorňuje na to, že proti tomu, jak je nastaven zákon, není možné nic dělat. A volá po zrušení podmínky 30 dnů starého protokolu z evidenční prohlídky.“
https://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-udalosti/520672/ra­dim-prodal-auto-dal-ale-plati-pokuty-smula-vzkazuji-urady.html

„Zašel tedy na kroměřížský registr vozidel, od kterého čekal čekal rozuzlení celé záležitosti: moc mu tam ale nepomohli. „Přišel jsem tam se smlouvou a vysvětlil situaci. Sešlo se u toho několik úředníků, ale tak nějak mi naznačili, že s tím nemohu dělat vůbec nic,“ vzpomíná.“ „Pokud už se ale chyba stala a obě strany spolu na úřad nešly, končí prodávající tak trochu v začarovaném kruhu.“

https://krome­rizsky.denik.cz/zlo­ciny-a-soudy/novy-majitel-nechtel-prepsat-auto-prodejci-pomohla-az-policie-20171024.html

Jednomu mému kamarádovi se to stalo taky. A byla to v podstatě past, neřešitelná situace, a ten podvodník, co to auto koupil, to neudělal poprvé. Když kamarád na úřad donesl kupní smlouvu, tak to nestačilo, musel by přinést čerstvý protokol o prohlídce vozidla, a to pochopitelně nemohl. Pak mu nějací úředníci poradili, ať podá k soudu určovací žalobu a že by pak to auto mohli přepsat na základě rozsudku. Ale nevím, jestli to pomohlo. Zatímco v té Kroměříži (viz odkaz výše) stačilo sepsat protokol na policii a městský úřad to uznal, tomu mému kamarádovi nepomohlo proti pokutám za přestupky, které nespáchal, nic, a ještě to musel jezdit projednávat na druhý konec republiky, kde ten nový majitel ty přestupky páchal.

Další odpovědi
Drap

Podej na něj trestní oznámení na PČR. Neoprávněně užívá cizí věc.

Kryšpín

Příště si nechte velký a malý techničák od kupce plnou moc na přepis před odvezením evidenčku a převod si provedete sám doklady mu zašlete, kupec si musí jízdu risknout bez malého osvědčení s pojistkou a kupní smlouvou. Velká část čecháčku je krajně nespolehlivá od slibů při převodu až po ujíždění od dopravních nehod.
Policii nezatěžujte má daleko větší problémy a nedostatek policistů, doufám také že jste povinné ručení již zrušil.

cukrar

Tresní stíhání nelze, není za co. Policie to nebude řešit.
Bez spolupráce s kupcem vozidlo nepřepíšete. Jelikož tento problém se řeší každý týden na některé poradně, označuji podobné osoby za líné, dojít na registr. Musíte si pomoci sám, že najdete kupce a donutíte ho k přepisu.
Sice můžete složitě a protiprávně sdělovat, že jste ztratila techničáky, aby úřad za poplatek vydal jiné, třeba i značku, ale riskujete sankci za podvod.
Kupec je problémový a Vy si neuděláte změnu?
Klidně se může stát, že Vám kupec oznámí, že vozidlo prodal dál, ten další ještě prodal a již nikoho nenajdete.

Dochy

Drap: „Neoprávněně užívá cizí věc“ – to asi ne. Auto je prodáno. Jen chybí nějaké papírování pro úřední registry.

Bobek: „tomu mému kamarádovi nepomohlo proti pokutám za přestupky, které nespáchal, nic,“ … tak tohle se mi nějak nezdá. To by tu musel být ještě větší absurdistán než jsem si myslel. Pokud má kupní smlouvu, může snad dokázat že auto nevlastní.

Bobek 2

A prý můžeme poděkovat Stanislavu Humlovi.
http://www.m14­.cz/?p=367

Bobek 2

Tak když to říká i ombudsmanka, tak si asi nevymýšlí. Absurdistán to je, samozřejmě.

„Provozovatelem silničního vozidla je osoba, která je v registru silničních vozidel zapsána jako vlastník tohoto vozidla, není-li jako jeho provozovatel v registru silničních vozidel zapsána jiná osoba.“ To stanoví § 2 odst. 15 zákona 56/2001 Sb., ve znění novely s účinností od 1. 1. 2015. To je prostě definice, na tom smlouva o prodeji nic nezmění, i kdyby byla pozlacená a zarámovaná a soudně potvrzená. A jinde se zase jednoznačně píše, jaké jsou podmínky pro zápis změny vlastníka – a ty podmínky prostě v některých situacích ten bývalý vlastník splnit nemůže a nedokáže.

A že v některých případech je za dopravní přestupky trestán vlastník vozidla, i když je naprosto prokazatelné, že vozidlo neřídil, to už se řešilo před mnoha a mnoha lety a ani to nesouviselo s převody vozidel. Taky to leckomu přišlo absurdní, protiústavní a kdovíco.

Ale jak vidno, občas někdy a někde se někomu ten bludný kruh podaří někde prolomit. Ale ne vždy se to pak jiným podaří zopakovat.