dust8

Jak vlastně vzniklo slovo „spratek“ a jaký je přesný význam?

Odpovědi
quentos

Jelikož jsem momentálně ve vlaku a nemám po ruce etymologický slovník, zatím vyslovím domněnku, že pochází od slova sprát (servat se) – tedy buď dítě rváčské povahy, nebo takové, nad nímž se často lomí rukama se slovy „Kat aby ho spral!“

Edit: Tak už mám před sebou Rejzkův Český etymologický slovník (LEDA 2001: 626) a je to jinak. Původně psáno zpratek pochází od slova párati – mládě/dítě vypárané z matčina břicha, tedy předčasně narozené, nedochůdče.