Retko

Co znamena spral?

„Das, aby to spral“ ?? :)
Prosim zadne uvahy. Jen presne, pokud vite. Diky

Nejlepší odpověď
annas

Spráti (seprati) je sloveso ve významu praním se srazit. Seprat (se) – poprat(se). Toto sloveso se dostalo do idiomu: „Čert (ďas) aby to spral!“ – kletba, jíž ten, kdo ji používá, chce, aby čert potrestal třeba neposlušného či zlého jedince.

Doplňuji:

Slovo spratek pochází úplně od jiného slovního základu než sloveso sprát. Můžete si to ověřit na uvedené stránce.
Slovo spratek původně znamenalo předčasně narozené mládě. Vychází z praslovanského slova, které značilo mládě „vypárané, vyřezané“ z matčina těla. Slovo spratek tak souviíi např. se slovem párati.
Dnes se užívá spratek jako hanlivé pojmenování pro malé dítě nebo člověka malé postavy.
http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/e­tymologie-slov-spratek-praha-1

Další odpovědi
kenyrts

to je od slova spratek-spral,vím to přesně,bez úvahy.