jáára

Jak v Mongolsku poznají mongoloidní děti?

To je ta otázka, která mne trápí…
Jak v Mongolsku poznají mongoloidní děti?

Nejlepší odpověď
annas

Něco k původu slov.

Mongol – název asi z r. 1763 – původ od mong = „statečný“
Mongoloidní – v odkazu na genetickou vadou způsobující mentální retardaci (mongolism) 1899 od Mongoloid = v r. 1868 jako rasové pojmenování lidí, z mongolský + oid.
Jde o tzv. Downův syndrom.

Tuto chorobu pojmenoval jako Mongolians Mongoloid nejdříve lékař John Langdon Down . Napsal pojednání, ve kterém tvrdil, že choroba vzniká etnicky. Do té doby se někdo s Downovým syndromem jednoduše klasifikoval jako idiot

Vycházel z tvaru lebky, očí, když nemocné děti porovnal se zdravými mongolskými dětmi a tvar lebky a očí se podobal.

Pojem mongolismus se používal asi 100 let Postižené děti měly i jiné příznaky – Down totiž vycházel z tzv. frenologie, která určovala vlastnosti z tvaru lebky.

K této teorii se otočil s zády a uvědomil si, že charakter a inteligenci člověka nelze odvozovat od vnějšího vzhledu a tvaru jeho hlavy.

Proto se pojem mongolismus nesměl používat, bohužel, zůstal jako hanlivý. Správný název Downův syndrom.

http://www.in­dependent.co.uk/ar­ts-entertainment/tv/fe­atures/why-are-the-words-mongol-mongoloid-and-mongy-still-bandied-about-as-insults-9878557.htm

Mongolismus a hudba – hudba prospívá těmto lidem, i když kromě vnějších znaků je vztah k hudbě možností poznání jejich vnitřního světa.

Výhody muzikoterapie u jedinců s Downovým syndromem:

Výzkum podporuje schopnost hudby ke zlepšení paměti, komunikaci a sociálním dovednostem.
Hudba poskytuje zábavný a motivující způsob, jak řešit náročné nebo opakující se úkoly.
Zpěv a rytmus poskytují způsob, jak pomáhat stimulaci a artikulaci pro mluvené slovo, které je obtížné pochopit.
Vášeň pro hudbu a výkon, které vidíme každý den s našimi klienty, kteří mají Downův syndrom, poskytuje příležitost k celoživotnímu způsobu, jak využít volný čas produktivně, kultivovat talent a stýkat se s ostatními.
Přirozené rytmické vzory v hudbě mohou poskytnout návod ke zlepšení motoriky atd."

http://www.co­astmusicthera­py.com/who-music-helps/down-syndrome/

Sice nechápu zařazení otázky do kategoriie hudba, když ve vložených odkazech stejně nenajdete odpověď. Jen otázku, kterou jste vložil.

Ale přiznávám, že ironický podtext písně se mně nelíbí. Jsou to lidé, i když jsou jiní. Měli bychom je respektovat.

http://medical-dictionary.the­freedictionary­.com/Mongolian+i­diot
Jak Mongolové poznají ty, kteří jsou postižení Downovým syndromem? Jsou i jiné znaky než podobný vzhled – např. retardované chování, tvar rukou, uší, hlava, vzrůst atd.

Určitě tedy poznají, když se jim narodí postižené dítě, ale neskládaji na něj písně, z nichž se stejně nic nedovědí. Jejich život jim jistým způsobem usnadňuje muzikoterapie.

Další odpovědi
Cenobita

Visací Zámek – Mongoloid

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=DNsu_PgPqts

Visací zámek – Mongoloid – text

Asteroid planetoid elipsoid
Pink floyd Detroit mongoloid
Jak v mongolsku poznaj mongoloidní dítě
To je ta votázka která souží mě tě

Asteroid planetoid elipsoid
Pink floyd Detroit mongoloid
To je ta votázka která mě trápí
Jak v mongolsku poznaj mongoloidní děti

http://www.ka­raoketexty.cz/tex­ty-pisni/visaci-zamek/mongoloid-61897

VZ nejspíš nehledá odpověď, ani se problematikou downova syndromu (vulgárně nazývaný mongol – mongoloidní dítě či člověk) více nezabývá, nejspíš se jen snaží rozvířit vodu a vyvolat debatu na toto téma.

mongol – je mimo jiné vulgární urážka

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=mon­gol_1

Mongol – je obyvatel Mongolska

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=Mon­gol&ref=mongol_1

Problematika mongolů se v kultuře a umění sem tam objevuje i u jiných autorů:

http://www.ka­raoketexty.cz/se­arch?q=mongolo­id&sid=svumk&x=0&y=0

Nuk nuk

„Mongoloidní“ je nesprávný, nepřesný a především pejorativní výraz pro osoby s Downovým syndromem.

Downův syndrom se dostal tento „lidový“ název nejspíš proto, že některé jeho znaky, především často zúžené zornice a chybějící nosní přepážka, mohou připomínat zanky Asiatů. Jenže tyto znaky nejsou všechno, co DS doprovází. DS je chromozonální vada. Jeho základem je zdvojený 21. chromozom. A kromě výše zmíněných „kosmetických“ vad má takový člověk ještě další věci – onen zdvojený chromozom, obvykle snížený intelekt, nos není malý, ale chybí mu přepážka, sklony k obezitě a srdečním chorobám, nápadný tvar dlaně a sklon palce, sklony k plochým nohám, problém s výslovností a mluvením z důvodu zvětšeného jazyka atd. – které na DS poukazují. Ani v Mongolsku tedy nemají tak velký problém rozlišit osoby s Downovým syndromem.

jáára

z toho vycází má otázka, která mne trápí

Cenobita

Nejspíše nejsi první ani poslední, kterého to sžírá 🙂

jáára

Je to v kategori hudb, tak si na noomiaci zA nejlepší odpověď