Adost

Jak uvolnit uzávěr teplé vody?

Prosím o pomoc, v bytovém domě příliš dobře neteče teplá voda, a tak bych rád zkusil zavřít ventil s teplou vodu, pustil vodu a poté opětovně otevřel, nicméně plastová páka se ani o píď nehne (předpokládám, že doleva, ale ani doprava nejde) a nerad bych použil hrubou sílu, abych to povolil, spíš poškodil. Fotografie uzávěru zde: http://letecka­posta.cz/273984958

Děkuji za pomoc!

Odpovědi
Klaproth

Pokud je uzávěr správně namontován, v otevřené poloze směřuje jeho páka ve směru proudění vody, zavírat bys to tedy měl doprava ve směru hodinových ručiček. Pokud s tím nehneš, sundej ségrovku, stáhni páku a hřídel kohoutu a celé její okolí prostříkej sprejem na uvolnění spojů (třeba WL50 i řada dalších, v nouzi stačí i nafta). Při sundané páce si zároveň oveříš správný směr uzavírání, jsou tam mechanické zarážky, podle nich to snadno poznáš.Chvíli to nech působit a pak to zkus znovu.
Pokud se nezdaří, zavolej nstalatéra, bude se muset uzavřít hlavní přívod a tvůj uzávěr se musí vyměnit.

Jiří Bohumil

Vzhledem k tomu, že je páka plastová, sejmi ji a použij kovovou, nebo lépe klíč vhodného rozměru, tak, aby bylo možno otáčet v obou směrech. Pokud by nepomohlo nastříkání (viz Klaproth) a to si ne, pak možno velmi opatrně nahřát trochu el. horkovzdušnou pistolí a snažit se rozhýbat oběma směry. Jde o „kulák“ a zřejmě bude „zarostlá“ koule v otáčení. Problém ale je, že pokud je „zarostlý“ i průchozí otvor, o čemž svědčí jeho špatná průchodnost, zřejmě jeho rozpohybování nepomůže. A tento se musí z potrubí vystříhnout a pomocí svářečky navařit nový. Není to sice nic složitého, ale je nutno uzavřít okruh na přívodu a pak je potřeba svářečka na plastová potrubí a trochu zkušenosti. Ventil, spojky a potrubí se dá běžně koupit. Ale vzhledem k tomu, že jde o bytový dům, tak se asi bude lepší obrátit na odborníka. To už záleží, na co si troufneš.

Emefej

Doleva to nervi, v našich končinách se všechny „normální“ armatury uzavírají ve směru hodinových ručiček. Raději si pozvi odborníka.

mosoj

Tak jak píše Klaproh. Nicméně žádný sprej z venku nepomůže. Jedná se o plastový kulový ventil na jehož kovové kouli narostl vodní kámen. Většinou se takováto armatura již nerozchodí nebo se stejně poškodí.