Zvědavý

Jak určit pád u „aby byl vykonán“??

Nevím, jak mám dojít k pádu. Nevím, jak si to mám říkat. Nevím, jak se vůbec určují pády. Jsem dyslektik a nikdy jsem se to pořádně nenaučil. Může mi to někdo prosím vysvětlit tak, aby to pochopil někd, kdo je „pomalejší“? Díky

Nám tohle přesně učitelka dala do test. Prý 3 pád a nemám za boha ponětí jak k tomu došli. Nebo „nad tabulí“ –7 pád. Jak na to přišli? díky

Nejlepší odpověď
quentos

Nelze. U sloves pády neurčujeme.

„Tohle přesně“ tam být nemohlo, muselo u toho být nějaké podst. jm. (např. „aby byl vykonán rozsudek“).
„Nad tabulí“ – tam už podst. jm. je (tabule), takže tam pád určit půjde. Stačí se naučit pádové otázky a pak už to půjde samo. Nad kým/čím? – Nad tabulí. Kým/čím je který pád…?
Bez toho, že se naučíte nazpaměť pádové otázky, to nepůjde.

Další odpovědi
ivzez

Obávám se, že se na dyslexii vymlouváš,
na rozlišení slovních druhů a ohýbání slov
dyslexie podle mých zkušeností vliv nemá
(učila jsem dyslektické třídy).

Nevím, jestli ty zaměňuješ časování se skloňováním, nebo
jestli se paní učitelka přeřekla a místo „3. osoba“ řekla „3. pád“.

Slovesa se časují, mluvíme o osobách, nikoliv o pádech.
Aby byl vykonán → ON (zřejmé z tvaru slovesa) → 3. osoba čísla jednotného.

———

Až budeš chtít s něčím pomoct příště, nevytrhávej jenom pár slov,
ale uveď celou větu, potom teprve zdůrazni, nač se ptáš.

Kdyby se paní učitelka ptala na pád nevyjádřeného podmětu:
O který pád by šlo?

————
Doplňuji:

Přehlédla jsem tu tabuli…
Najdi si pádové otázky a připomeň si skloňování podstatných jmen.

Nad kým/čím → otázka 7. pádu → nad tabulí → 7. pád