FlAsh_7

Jak to, že se Čína za poslední století tolik vypracovala?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Nejde o století, ale primárně o vývoj po roce 1990. Hezky to popisuje V. Smil ve své poslední knize Invention and Innovation (Vynálezy a inovace), vydané v loňském roce. Píše, že jeden z největších problémů SSSR byl, že měli vynálezy, ale nebyli to schopni přetavit do inovací. Sověti měli několik Nobelových cen za fyziku, ale polovina železa se u nich ještě v 80. letech tavila sto let starou technologií …

Z toho se Číňani velmi poučili. Vynálezy měli minimální, ale inovace zavedli ve velkém: průmyslová špionáž, ale i joint venture (společné podniky) třeba automobilky, kde Západ dodal nejnovější technologie a Čína lidi a levné zdroje. Díky těmto nejnovějším technologiím udělali obrovský skok.

EDIT: doplňuji přesné označení zdroje:
Smil, Vaclav. Invention and innovation: a brief history of hype and failure. Cambridge: The MIT Press, [2023], ISBN 978–0–262–04805–7

Další odpovědi
Disraeli

Spíš za posledních necelých 50 let. Určitě ne za 100. Až do konce 70. respektive skoro 80. let to byla bída… Vděčí tomu právě těm reformám ze 70./80. let.
Faktorů to má víc, ale jednoduše proto, že „kapitalizovali“, přešli na volnější a zahraniční trh, mají vysokou produktivitu, je jich hodně, jsou pracovití, mají inovace, dobrou infrastrukturu (investovali do ní), mají promyšlenou ekonomiku i investice (vědí do čeho, a jak/kdy), zahraniční investoři – a prostě globální trh, s množstvím příležitostí. Politicky je to samozřejmě spíše bída a je tam X nevýhod (pro lidi tam žijící), každopádně na druhou stranu jim to nabízí stálé, stabilní prostředí a některé jistoty. Ale ekonomicky (podnikatelsky) se umí přizpůsobit a hospodaření mají docela promyšlené, rozumné i dlouhodobé – není to nazdřbůh, jako v ČR, kde hospodaří šíleně a vždycky se to trochu mění s novou vládou…
Čína je de facto kapitalističtější, než mnohé tzv. kapitalistické státy. A to, že si jejich stát udžují významné firmy (a stále má velký podíl při podnikání), je jen dobře.

da ny

Jsou schopní, pracovití, jdou za svým cílem (vytrvale)
Učenliví, šikovní, schopní (vše napodobit, vyrobit, vykoumat). Poslušní…

Ekonomická reforma, otevření Číny světu.
„Čínská ekonomická reforma, známá také jako otevření Číny světu, je program ekonomických reforem nazývaný „socialismus s čínskými rysy“ a „socialistická tržní ekonomika“ v Čínské lidové republice. Pod vedením Tenga Siao-pchinga byly reformy zahájeny reformním křídlem komunistické strany Číny 18. prosince 1978.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Otev%C5%99en%­C3%AD_%C4%8C%C3%AD­ny_sv%C4%9Btu
https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/uspechy-myty-i-miliony-mrtvych-cinsti-komuniste-slavi-100-let-168717
https://www.de­nik.cz/veda-a-technika/cinska-sonda-pristala-na-odvracene-strane-mesice-poslala-prvni-sni

Drap

Možná to bude tím, že jsou pracovití.

Filip84

Nevím, proč zrovna Čína. A když jsme u toho: která Čína? Ta lidová – 中华人民共和国? Nebo ta imperialistická a kapitalistická – 中华民国? A proč ne Japonsko? Viet Nam? Jižní korejská lidová republika? KLDR? Ale ono je to, vlastně (až na KLDR) jedno, protože čínské právo ovlivnilo právo v celé Asii (i čínská filosofie, konfuciánství, taoismus …) a může, z velké části, za formaci celé Asie.

Pepa má pravdu, stran zavádění inovací. Disraeli má také pravdu, že nekecaj, ale makaj a že maj stabilitu. I dany má pravdu, že dřou jak šeříkový negr na plantáži. Ani jedno z toho není ale příčina, jsou to následky.

Čína, jako taková, je velice stará, čínský stát je doložený do roku 1446 ante urbe condita, a od dynastie Han (česky asi Chan, což, prostě a jednoduše, znamená Číňan), tj. od roku 534 ab urbe condita, až do roku 1912 máme kontinuální čínský stát – měnily se dynastie, ale nic víc. A v tom roce 534 ab urbe condita už bylo čínské právo zformováno a prakticky se moc nevyvíjelo! A, jako takové, platilo prakticky beze změn až do vzniku republiky v roce 1912.

No, pokusím se to vysvětlit 😅: čínské právo zná 礼, li, což jsou obyčeje, které považovali za odraz nebes, za přirozený pořádek věcí, a za jejich porušení přišel 刑, trest. To je celý koncept! 😃😂 Velmi „složitý“, že? 😅 No právě, ze zkušenosti vím, že tuto jednoduchost musím průměrnýmu Evropanovi složitě vysvětlovat! 😅😅

Římské právo znalo fas (srovnej zásad per fas et nefas), což bylo božské právo. A s instituci­onalisací křesťanství, a s implementací křesťanské dogmatiky v římské právo, protože křesťanství se stalo státním náboženstvím, se fas stává křesťanská dogmatika (zejména Desatero). Konec konců: podle Desatera se u nás trestalo až do Constitutio Criminalis Theresiana. Nic takového čínské právo neznalo.

Tedy, ten základní rozdíl mezi římským (evropským) a čínským právem je v nahlížení na legalitu, respektive, že čínské právo legalitu – jednoduše – neznalo! Nebo téměř; vysvětlím. Právo vymáhalo dodržování obyčejů. Mezi obyčeje patřilo poslechnout císaře na slovo. Pokud někdo neposlechl císaře na slovo, přišel trest. 🤷‍♀️ Krom císaře to byla také hlava rodiny – takže, většinou, otec (k hlubšímu pochopení doporučuju Kino 大紅燈籠高高掛 (1991). A císař nebyl jenom ta persona, byl to jakýkoli císařský úředník, byť sebemenší, kdekoli a kdykoli – absolutní centralismus. Legalita se uplatňovala pouze v procedurálních a procesních záležitostech a byrokracie zde byla velice přísná.

Takový čínský soudce, někde na „vesnici“, mohl být velmi rychle potrestán (což znamenalo z 99% smrt) jenom proto, protože v rozsudku zapsal jeden znak špatně. Zvlášť, pokud měl zarestovanec rodinu, která zajistila „všimným“, aby si někdo „všiml“, jestli – náhodou – tady tento úředník neudělal nějakou formální chybu.

Zásada legality, zásada nullum crimen sine lege – to je Číňanům cizí. A pokud Číňanům, tak i Japoncům, Korejcům, Vietům, etc. etc. etc. Protože japonské právo začíná vznikat s 弥生時代, jajoi periodou, tj. někdy kolem roku 454 ab urbe condita. A v Koreji už, v té době, právo bylo – čínského vlivu. A z Koreje se to dostalo do Japonska. A Viet Nam Hanové obsadili, a na stovky let podmanili. Vieti se nesměli stříhat a nesměli se tetovat: jinak škoda mladého života!

Oni jsou zvyklí poslouchat na slovo, naše individuální pojetí práv neznají, nechápou, o co by měli usilovat, vůbec nerozumí, o čem je řeč. Projevuje se to přirozenou poslušností: dětí k rodičům. Manželky k manželovi. Loyalilty k Číně. Postavení státu v Asii je úplně jiné, než v Evropě – proto se, také, popravuje za korupci. Protože korupce je útok na Čínu. Útok na Čínu je horší, než otcovražda, jinak podle přirozeného pořádku věcí nejhorší zločin.

Proto funguje jinak vztah zaměstnanec – zaměstnavatel. Zaměstnanci, často, tráví u jednoho zaměstnavatele celý život. Pracují hodně hodin přesčas. Nestěžují si. Nechápou, na co by se měli stěžovat!

Samozřejmě, že tomu odpovídá jiná výkonnost.

Filip84

Asijský výrobek si koupíš. Musel bys být idiot úplný a komplexní, no a nebo mít názor (což je, vlastně, to samé! 😅), abys si ho nekoupil. 😎

Teda takhle: Číňani vyrábí vynikající pračky, teda za ten peníz: ta za dvě tisícovky bude prát dva roky, ta za tři tisícovky tři roky. Pak bude neopravitelná – koupíš si jinou čínskou pračku. 😅😂 Ale – za ten peníz? Sorry, jako, ale za tři tisícovky koupíš repasovanou pračku od opraváře praček, tak, když za to chceš pračku novou…? 🤪🤷‍♀️ Co čekáš, jako?

To je, jak po revoluci ten balíček pro důchodce za tisícovku „s překvapením“: byly v něm nítěný rukavice a spartakiádní kužel. A cedulička, že za další pětikilo si můžeš objednat druhej spartakiádní kužel, aby měl, jako, dědek taký komplet! 😎🤣 Dostal jsi balíček pro důchodce „s překvapením“? Dostal. Tak? 🤷‍♀️😂 Za blbost se platí nejvíc! 😎😎😎

Ale jinak … ?

Helmuti vyrábí luxusní, nóbl, světlo na kolo. Teda, ono je to taký komplet, je v tom i zadní světlo, s tím předním je to spojený bezdrátovou technologií (potřebuješ alespoň tři semestry technický university, abys to spároval dohromady, jako takové „technické minimum“, něco, jako „pedagogické minimum“! 😂😅), a to zadní má v sobě funkci zpomalovacího světla (zpomalovacího, arciť to zovou brzdovým: není to brzdový světlo, protože brzdový světlo signalisuje, že řidič používá provozní, zpomalovací, případně i nouzovou, brzdu – vozidlo při tom, klidně, může zrychlovat, nesignalisuje, nezbytně, zpomalení). A ten, nóbl a high-tech, komplet stojí Kč 1,800.00. A má to silikonový Hebel na řídítka. Když k tomu chceš šroubovací, si připlatíš Kč 200.00. Takže: dvě tisícovky.

Jo, světlo je to technologicky vyspělý: má to čtyři úrovně intensity osvětlení, má to čidlo na světlo, takže to nemusíš ani ovládat manuálně: zmáčkneš tlačítko, na Reichsradbahn vjedeš v der Tunnel, čidlo vyhodnotí, žes vjel v der Tunnel, pošle Befehl řídící jednotce, ta zapne přední světlo, a to pošle Befehl jednotce zadního světla a zapne zadní světlo! 😎😂👌 Ordnun muss sein! 👿😅

Tím ale výčet positiv končí. Negativa:

  1. je to celé plastové. To zadní světlo ser pes, ale – sorry – přední světlo za dva tisíce z lacinýho, lesklýho plastu!? 🙄
  2. Jest to velké a těžké. A to to má, prosím pěkně, akumulátor jenom 2,000 mAh!
  3. svítí to, docela, nahovno; při intensitě osvětlení 100 lux @ 10.0 m to má pouze 170 lumenů a vydrží to svítit 3 hodiny.

Srovnáme to s asijským světlem z lidově demokratické Číny (které je ale brandované, samozřejmě!):

Výhody:

  1. stojí to Kč 800.00, šroubovací – hliníkový! – Hebel na řídítka je v ceně.
  2. Je to hliníkové.
  3. Má to, automobilovou, Osram LED diodu 10W. Ta dává, v autě 130 lm @ 1W, ale skrze pasivní chlazení a napájení akumulátorem, dává 100 lm @ 1W, takže ano: to světlo, za osm stovek, má 1,000 lm. A vydrží s nimi svítit taky 3 hodiny. No a s výkonem, který je srovnatelný s Hohe und Nobel světlem z Reichu za dvě tisícovky, vydrží svítit 8 hodin (režim 300 lm). A svítí mnohem lépe do šířky.
  4. Má to funkci power banky. Při akumulátoru 5,000 mAh je to funkce i použitelná!
  5. Svítí to i v zimě. Teda namísto průměrných 7 hodin, řekněme, to bude svítit hodiny 4, zhruba. Německý světlo ne svítit, so wie řídící jednotka dát rozkaz být velká zima světlo vypnout po dva hodinách být ochrana und Ordnung muss sein! 😂👌
  6. Svítí to, je to opravdu světlomet, ne lepší obrysový světlo. Jenom, jako, pro srovnání: na tom hich-tech německým světle, za dvě tisícovky, a v páru (s Kiklopem nejezdím! 😅) naměřím na 10.0 m cca 30 luxů (luxmetrem, venku: ano, z technického hlediska nepřesné měření, za to reálné a vypovídající!) – na ten plný výkon. Na stejnou intensitu osvětlení mi stačí režim 300 lm (ano: čínský světlo více „plýtvá“ světlem do stran – Helmut je kolenovrt, muset šetřit na konečné vítězství Říše! 🙄), v plném režimu naměřím kolem 100 luxů – pro srovnání: Felicia, s prémiovými žárovkami H4, udělá kolem 40 luxů, Iveco Irisbus City 12m low entry NP udělá kolem 70 luxů. Takže high-tech, nóbl, německý světlomety, dohromady za čtyři tisíce, mají horší potkávací světlo, než stará Felicia! 🙄🤦‍♀️ (ano: auto s halogenovými světlomety, dávno, svítí hůř, než jízdní kolo! 😃 Kdyby, jako, někdo nevěděl! 😅).

Srovnatelné to je. Obojí je z českýho eshopu, obojí se zárukou dva roky.

Proč ta cena? Není to jenom cenou lidských zdrojů. Jasně, Číňani koupí od Osramu LED diody – co by nekoupili, proč by vyráběli vyrobené. To je pár RMB. Zbytek vyrobí sami. A když už jim odběratel za to světlo zaplatí RMB 100.00 (tak nějak předpokládám, když se u nás prodává za cca osm stovek), tak si na něm dají záležet. A ono na tom nic moc není, to zvládne i opice, když dostane banán.

Němci mají to německé, komplikované, myšlení. Musí vymýšlet rovnák na ohejbák, bezdrátový spojení se zadním světlem, zpomalovací světlo (to má, jinak, i čínský zadní světlo za dvě stovky, kdyby po tom někdo bytostně toužil!). Je to značka, nechají si ji zaplatit. A, ano, asi se najde dost snobů, co jim za tu značku zaplatí. Prosím: každýmu, co jeho jest! 🤦‍♀️ No a, samozřejmě, schválení Spolkovým úřadem pro motorovou dopravu, že světlo vyhovuje DIN normě, a je tedy přípustné do silničního provozu podle § 67 StVZO, stojí nějakou tisícovku říšsko – uherských penízů. A kdo to zaplatí, že?

Disraeli

Pepa25, ovšem srovnávat Čínu se SSSR je úplně krejzy – tedy alespoň ekonomicky je to voda a oheň, něco odlišného (orientace politiky, ale i celý systém). Jo, Čína je pořád komunistická/so­cialistická, protože je to diktatura této jedné strany. Takže politicky je to „socialismus/ko­munismus“ – jako vláda té strany. Ale jinak… ekonomicky mají totální kapitalismus, s docela volným trhem (v mnohých věcech míň regulovaný než ty největší kapitalismy/de­mokracie), soukromým vlastnictví, mezin./zahraničním obchodem atd. Socialismus se zde projevuje krom té vlády/režimu (a v menší míře, že si pořád udržují vliv nad některými ekon. odvětvími – což vyloženě sám o sobě není prvek socialismu, až na to planování nebo jistí ovlivňování cen), tak hlavně sociálně – jako v přístupu ke společnosti, ve vzdělávání, zdravotnictví, sociální pomoci/systému a některých aspektech, které jsou pro všechny stejné (stejně dostupné), plus taky samozřejmě právně: v kontrole nad některými svobodami a právy (protože si to zde zakládá především na kolektivismu oproti individualismu a jako tzv. „ve prospěch stability a jednoty“. Ale to už prostě pramení z té politiky/diktatury komun. strany).
Demokracie to samozřejmě není… ale to už s tou otázkou ekonomiky/kapi­tlismu už moc nesouvisí, že.

Celé toto téma se však týká především ekonomiky. A ekonomika SSSR a Číny jsou obě o něčem úplně jiném… Samozřejmě, že to zacházení a přístup k inovacím platí, ALE rozhodně to není to hlavní a už vůbec to není jediný rozdíl. V tvém podání to působí, jakoby to byla jediná odlišnost mezi SSSR a Čínou. Což by byl naprostý nesmysl.

Disraeli

„..(orientace *ekonomiky“, ale i celý systém)".