E.n

Jak to bude s dnešní výchovou dětí?

Do školky jsem začala chodit když mi bylo 2 a půl, prostředí školek se neustále mění, je modernější, hezčí ale co děti? Samozřejmě nechci házet všechny tyhle vzdělávací zařízení do jednoho pytle ale snad všichni si povšimli jak jiným způsobem jsou deti vzdělávané. Už ve školce se začínají učít nový né zrovna chválihodný slovníček. Na škole jsem zažila hodiny náboženské výchovi, jsem věřícící a nevěřící měli smůlu i když těch bylo vždy jenom pár, učitelé dříve dbali na správnou etiketu a výchovu. Ovšem to bylo na slovensku, mezi českými a slovenskými žáky je podle mě výrazný rozdíl většina z nich si ničeho neváží já jako třeták jsem měla k devátakum vždy ohromný respek, ale ted.. Ovšem i na slovensku sou pěkná kvítka, ti alespon nevynechávají neděli ráno ztrávenou v kostele. Proč se vedení škol také nevidá alespon cestou etikety? pár hodin v roce mi nepříde jako dost hodin na to aby se děti naučili zprávného chování, jak to bude vypadat za pár let, nechájí rodiče své děti at to tak pokračuje? Kam to pak dotáhnou?

Jaký máte názor na dnešní vedení škol a školek? Jake máte zkušenosti z vlastními dětmi a vy z dětství? A jaký je váš názor, co vám dnes kolem vzdělání chybí a naopak?
Doplňuji:
Ano jak sama povedala led: vidím, že ak deti dokážete správne zaujať a dať cieľ, „nemajú na vylomeniny čas ani o ne záujem“ mate pravdu, ale u te první vety bych se rada pozastavila, vzděláváni v česku a na slovensku je jiná, ovšem člověk který studium na české i slovenské škole nezažil, moc poznatku mit nemuže, ja snad ani nevim o česke škole kde by měli zavedenou nejakou vychovnou hodinu
Ja jsem však chtěla poukazat na školy a školky, ano, určite chyby jsou i ze strany rodičů, ale kolik dospívajících dětí s rodiči mluví na rovinu, poznám i ze strany mého bratra před mámou je jako anděl vím co dělal ve školce ale ty pětadvacetileté učitelky jsou za rohem v kanceláři, jde s nima leda tak ven a na oběd, ale uvnitř je nechá dělat bordel, hlavně at jsou zticha to kdysi neexistovalo. No jo síla péče padesátiletých dam.

Nejlepší odpověď
tom004

Ve státě,kde rodičům,i uči­telům,hrozí trest odnětí svobody,za potrestání potomků,nebo žáků,si jen těžko můžeme dovolit hodnotit vedení škol,nebo kvalitu učitelů.Možná,bu­deme muset počkat,až gangy dvanáctiletých,zač­nou střílet na veřejnosti všechno,co kolem nich projde,a náležitě jim,„neprojeví úctu“. ☹

Další odpovědi
Berušinka

Také musím reagovat, nevím jak moc to bude dlouhé. Budu se snažit o stručnost. Nejdřív by se museli zamyslet rodiče a vést dítě tak, aby z něho byl „kvalitní“ a morálně zásadový člověk. Ono většina problému pramení právě doma – chudoba, hádky, nedostatečná péče apod. Nebo zase druhý extrem – to jsou děcka podnikatelů (většinou! jim sebevědomí nechybí a nemají úctu k přírodě apod., protože doma je nikdo k ničemu takovému nevede) nebo děcka od bohatých rodičů – není vždy výhra mít bohaté rodiče, které se o dítě třeba nestarají, hlavně že mu koupí první poslední, dítě se toho pak chytne a myslí si, že v životě dosáhne všeho na co si ukáže. Rodiče v téhle době nechtějí dětem ubližovat (myslím tím fyzické tresty nebo i různé zákazy) a nebo jsou příliš líní a nedůslední ve výchově. A učitelé? Ti nemůžou nic, jinak by ho okamžitě vyhodili za to, že je na chudáčky žáčky zlý, ale že ti „žáčci“ jsou zlí právě na toho učitele – to už nikdo neřeší. škoda rány, která padne vedle. Dobré moudro – ne, že bych byla nějaká tyranka, ale občas je plácnutí přes ručičku lepší než každoděnní vysvětlování, že toto opravdu nesmí. Dětem nepřispívá ani ten PC a různá ta elektronika, vyvádí na tom blbosti a opravdový svět jim utíká mezi prsty, jsou moc mladí na to, aby si uvědomily, že život se má pořádně prožívat. Podle mě by každé dítko mělo chodit alespon na 2 kroužky – na jeden sportovní (tanec, nějaký sport) a na nějakou „estetiku“ (malování nebo hraní na hudební nástroj) – příspívá to k celkově pohodě a mozek se tím pěkně rozvíjí – teda i svaly =) Vím, že v téhle době je také problém s penězi, ale většina škol už také nabízí nějaké aktivity za „slušný“ peníz. No, zatím stačí … jsem se zase nějak moc rozjela =D
Z toho prostě plyne, že děcka musí být pořád „v akci“, něčím se zabývat, aby neměly na voloviny čas.

chudst

Na vedeni skolek zadny nazor nemam, neznam vedeni skolek, ale jelikoz se o nem moc nemluvi, tak nepredpokladam, ze je nejak katastrofalni.

Co se tyce skol: ano, dnesni deti jsou pekna kvitka. (Myslim obecne, samozrejme, ze existuje i spousta slusne vychovanych.) Udivuje me, ze to, co jsme si my nedovolili (a to jsem ze zakladky jen relativne par let), si ted decka bezne dovoluji. Ale ruku na srdce: je to vina skoly anebo rodicu? Zakladni skola nic nezmuze v jejich potrestani. Nejhorsi co muze udelat je, ze jim da na vysvedceni trojku z chovani. V prve rade by mely deti prijit vychovani od rodicu a ve skole uz jen usmernovat a rozvijet jejich chovani. Skutecne se neco tezko dela, kdyz nemuzete dite nijak potrestat, resp. pouze takovym stylem, kdy se tomu vysmeje on i jeho rodice (protoze to tak vetsinou je; a i kdyz ho rodice napomenou, vetsinou z toho zadny postih neplyne anebo je brzy zrusen).
Doplňuji:
Vy rikate, ze na Slovensku jsou pekna kvitka, ale nevynechaji aspon nedeli v kostele. No… nemyslim, ze by vira deti usmernovala. Vira muze usmernovat dospele, ale deti musi usmernovat dospeli. Nikdy jsem do kostela nechodil, stejne jako vetsina mych kamaradu, ale presto si o nich myslim, ze jsou to fajn lidickove. Stejnetak muzete jako ditko chodit do kostela a vyroste z vas stejne gauner. Tak to rozlisovat nemuzete. (Muj osobni nazor: nabozenskou vyuku na skolach povinnou rozhodne nechci. Ve skole se chci ucit fakta, ne vymyslene, byt obcas poucne, pribehy – ale podane formou faktu. Pokud si to ditko nebo jeho rodic zvoli jako doplnkovy predmet, nic proti tomu samozrejme nemam.)

led

Nejde o to, či škola je česká, alebo slovenská. Deti sú všade rovnaké. Narodia sa so všetkou nevinnosťou.
Problém je v zlom pochopení výchovy, nielen v škole, ale i mimo školy -rodina, médiá, ulica, kamaráti-
Dieťa je pohodené do škôlky: starajte sa oň, vychovávajte ho. Učitelia (správne by som mala písať učiteľky) postupujú podľa direktívnych osnov a možností finančných fondov určených zriaďovateľom, je ich málo a v strese. Jednoducho nestíhajú, čo sa prejavuje aj na výchovnom procese detí.
Dieťa ešte nechápe rozdiel medzi slušným a neslušným vyjadrovaním, ale už sa rýchlo učí medzi moje-tvoje a rýchlo nabaľule na seba aj dobré aj zlé.
Po škole príde domov a je vyhnané na ulicu, aby doma „nezavadzalo“, nech je na zdravom vzduchu s kamarátmi. a kolotoč sa opakuje.
Príde domov, rodičia naň nemajú čas, tak si sadne k TV a pozerá treťotriedne filmy plné násilia a mrtvol.
Plné týchto fantastických dojmov ide spať.
Čudejete sa, že je také? Kde je chyba? Určite nielen v škole, ako všetci radi kričia…
Doplňuji:
Pri mojej dlhoročnej spolupráci aj s detskými divadelnými súbormi, vidím, že ak deti dokážete správne zaujať a dať cieľ, „nemajú na vylomeniny čas ani o ne záujem“

chudst

Drobna poznamka: „rodinnou vychovu“ jsme na zakladce meli – zaradil bych to pod vasi „vychovnou hodinu“ a existuje na spouste skol.

E.n

Ale ja mluvim o hodinach etikety jako jenom o etikete, rodinna výchova ale zahrnuje spoustu jinych, take duležitych veci, ale ta vychova to chce dopilovat. Nevím kolik ti je ale ja jsem 98

led

Hodiny etikety, alternatíva náboženstvu. Ak tomu dobre rozumiem.
Na obidvoch by v prvom rade mali učiť k slušnosti a znášanlivosti. Kedysi, za nás starších sa tomu hovorilo občianska náuka, kde sme sa učili nielen o slušnosti a znášanlivosti, ale i o občianskom povedomí, právach a povinnostiach a podobne.

led

Tom004, súhlasím s vami, niekedy som naozaj ľutovala, že nemáme možnosť uplatniť Makarenkové metódy výchovy. dokonca ani len ústne!
Videla som zopárkrát plakať učiteľky od bezmocnosti.

tom004

Je,smutné,když něco takového,musím napsat,ale,bohužel.