lily

Jak správně zalévat Kalu?

Jako naivní holka v novém baráku jsem se rozhodla, že zde započnu svou novou éru zahrádkářství. Samozřejmě jsem si nemohla vybrat nic normálního a koupila jsem si Kaly, bohužel sem opomněla fakt zeptat se jak často se květina zalévá, pomůžete? Budu mocka ráda :)

Nejlepší odpověď
panenka

Její pěstování není až zas tak náročné i když její růstový rytmus vypadá na první pohled složitě. A při tom tato rostlina přežije i nedostatečnou péči. Jedno si však při pěstování musíme uvědomit. Rostlina chce mít svůj klid, takže nedoporučujeme při vegetačním růstu rostlinu přenášet z místa na místo, nebo květináčem otáčet. Jako pokojové rostliny se pěstují dva druhy a to Z.aethiopica var. gigantea Hort., která je mohutného vzrůstu a Z. aethiopica hybr. Perla ze Stutgartu, jejíž vzrůst je nízký a je podstatně drobnější.
Na jaře, po odkvětu necháme rostlinu zatáhnout. Nejpozdější termín by měl být konec května. Většina listů v té době zežloutne a uschne a zůstane jen zelené srdíčko rostliny, tedy jeden, dva malé zelené listy.
Rostlinu v této době můžeme umístit i do venkovního prostředí. V době odpočinku kalu zaléváme velmi mírně a jen občas. Delší doba sucha jí nevadí, naopak. Koncem srpna pak rostlinu přeneseme na stabilní stanoviště. V této době můžeme také rostlinu přesazovat a můžeme rozdělit i mohutné trsy na více rostlin. Přesazujeme do směsi jílu a listovky s příměsí rašeliny a písku. Do zeminy pro kaly se přidává i mletá rohovina. A v této době začneme rostlinu zalévat, neboť v době vegetačního růstu vyžaduje kala hojnost vody a pokud možno i často rosíme. Odpovídá to tak nejvíce podmínkám v přírodě. Až do období květů jednou týdně kalu přihnojujeme slabými tekutými hnojivy. Zimní stanoviště by kala měla mít kolem 10°C a chráníme ji proti intenzivnímu slunečnímu svitu.
Zantedeschia aethiopica se velmi dobře hodí i pro hydroponické pěstování, ale i zde musíme zachovávat její růstový rytmus. Ze škůdců ji v nevětraných suchých místnostech s oblibou napadají mšice.
Mnozí majitelé kaly se tázají, proč jim kala nekvete. Ve většině případů je to proto, že nezachovávají její růstový rytmus. Zalévají ji po celý rok naprosto stejně a neumožní rostlině prodělat dobu vegetačního klidu. A právě v tom je ve většině případů příčina neúspěchu. Musíme si uvědomit, že každá rostlina, nejenom kala je uzpůsobená i přes mnoha a mnohaleté pěstování, podmínkám ve své původní vlasti a tyto podmínky je nutno co nejvíce zachovávat i při pokojovém pěstování. Proto je dobře si o každé, doma pěstované, rostlině toho prostudovat co nejvíce, abychom pěstování doma přizpůsobili podmínkám v její domovině. Dodržíme li tedy její růstový rytmus, odmění se nám rostlina svými květy.

Zdroj: http://www.te­mere.com/rser­vice.php?akce=tis­k&cisloclanku=2005081901