kapka

Jak správně řadit v autě?

Asi praštěná otázka po cca 17.ti letech ježdění autem. Chci jen vědět, jak používat spojku, aby se co nejméně opotřebovávala. Prosím zkuste to popsat co nejpodrobněji a v různých situacích. Ne jen, že na ní nesmím dlouho stát. Vadí jí třeba ještě něco dalšího? Děkuji

Nejlepší odpověď
mosoj

Nejvíce se dá spojka ušetřit při rozjíždění a
řazení. Rozjíždět se tak, aby prokluz spojky byl při tozjezdu co nejkratší. Já vím někdy do kopce je to problematické.
Při řazení sešlápnout spojku, přeřadit a teprve potom pouštět spojku. Vyvarovat se pouštění spojky a přidávání plynu zároveň. Opět jsou ale situace kdy se tomu nevyhnete. Třeba rozjíždění do kopce.

Jinak nevím jak by se výměnou oleje mohla ušetřit spojka. U automobilů jsou spojky převážně suché. Jiné je to ale u motocyků.

Další odpovědi
mojitek

dulezite je take serizeni spojky.Nevadi kdyz na ni budete stat,ale vadi kdyz na ni budete stat castecne a zaroven bude zabirat motor-napr.pri akceleraci.Jinak kvalitni olej a hlavne doporucene vymeny by mely byt samozrejmosti
Doplňuji:
mosoj : to bych nesmel mit v hlave porad ty mašiny 😉

janek66

O spojku se tak moc bát nemusíte.V dnešních autech má dostatečnou výdrž.
1.rozjezd sešlápnu spojku,zařadím rychlost,pomalu pouštím spojku a přidávám jemně plyn.Rozjedu se a sundám nohu z pedálu!častý nešvar řidičů je mít neustále nohu na pedálu spojky.To jediné opravdu spojce škodí!
2.řazení dalších rychlostí uvolním plynový pedál,sešlápnu spojku,přeřadím,pus­tím spojku,přidávám plyn.
3.při zastavování sešlápnu spojku,vyřadím rychlost,pustím spojku.
4.u semaforu vždycky vyřadit,nikdy nečekat na zelenou se sešlápnutou spojkou a zařazenou rychlostí.To platí i na křižovatce,u závor…
5.z prudkého kopce při řazení nižší rychlosti řadit rychle,případně přibrzdit,aby se auto moc nerozjelo a spojka se nenamáhala srovnáním moc rozdílných otáček lamely a setrvačníku.
6.při couvání taky moc nestát na spojce.Třeba se rozjet,vyřadit a jet setrvačností a jen přibržďovat.
Jinak je potřeba jen občas zkontrolovat seřízení a podle typu auta i namazat.Ale to už je spíš práce manžela. 🙂

Brozma

Také spojce vadí, když ji „lechtáš“ tzn. sešlápneš spojkový pedál do poloviny a držíš ho. To je pro ni „ubíjející“