Jak si vysvětlit, že se podle ajuverdy po vypítí převařená voda tráví 4× rychleji než nepřevařená?

Nejlepší odpověď
arygnoc

za prvé – voda sa netráví – i keď prechádza tráviacim traktom, netrávi sa, ale je väčšinou v hrubom čreve vstrebávaná organizmom.

vaše tvrdenie počujem prvýkrát – čo tak nejaký zdroj?

;-Q

Další odpovědi
annas

Znám jen pití teplé/ horké vody nejen v ajurvedě, ale i v čínské medicíně.

Ajurevéda
http://www.ajurveda-brno.cz/ucebnice-ajurvedy/hlavni-principy-zdravi/posileni-agni
„Vzhledem k tomu, že enzymy pracují nejlépe při teplotě kolem 37 stupňů, je důležité k jídlu nepít nic studeného. Pijeme k jídlu jen trochu teplé pramenité vody.“

http://voda-a-hydratace.zdra­ve.cz/pijme-horkou-vodu/
Pití teplé vody a čínská medicína

Pro lidský organismus je z hlediska této filosifie nejlepší přijímat vodu, která má teplotu vašeho těla. Ale v případě, kdy jsme nachlazení, trpíme zimnicemi nebo ospalostí, případně depresemi či nadýmáním, tak je naše tělo v nerovnováze a v takových případech je žádoucí pít horkou vodu.

Lékaři a teplá voda
"Lékaři se ve svých názorech na teplotu pitné vody různí. Někteří naznačují, že teplota vody odpovídající teplotě místnosti či tělesné teplotě je lepší než studená voda, protože při vypití studené vody musí tělo vynaložit energii pro její ohřátí na úroveň tělesné teploty. Na druhé straně, někteří lékaři tvrdí, že po fyzické zátěži bychom měli pít studenou vodu, protože tím daleko účinněji ochlazujeme rozehřáté tělo.

Faktem ale zůstává, že zatímco pitím studených nápojů se zpevňují tuky z potravin, které právě jíme nebo jsme dojedli, a stávají se tak hůře stravitelné a vylučitelné z těla ven, tak pitím teplých tekutin naopak zůstávají tuky v potravinách v tekutém skupenství, a proto mohou jednodušeji projít naším tělem ven. Tělo tak může trávit rychleji a jednodušeji."