kablah

Jak si NEzařídit živnostenský list?

Nechci si zařizovat živnostenský list, ale chci předcvičovat jógu. Jedná se o hodinu týdně v podniku, kde jsem zaměstnaná, pro ostatní zaměstnankyně za poplatek. Tělocvičnu máme k dispozici zdarma. Nechci porušovat žádné zákony. Poradíte možnosti?

Odpovědi
Drap

Důležité je, kdo dostane poplatek. Pokud poplatek připadne tobě, tak to bude nedovolené podnikání. Další možností je dělat to zdarma anebo poplatek připadne někomu jinému a ten tě zaměstná.

Rambej

Spíše než na internetových diskusích, kde nevíš kdo ti radí, bych se zkusila obrátit na nějakého odborníka, který zákonům rozumí. Mě například v minulosti pomohla advokátní kancelář pana Kleknera a ušetřilo mi to nemalé starosti.

autacek

Hlavně si na to nezapomeň pořídit Babišovu pokladnu EET. Myslím, že každý na tomto zářném příkladě pochopí, jak je celý tento koncept zvrhlý, jaké hází klacky pod nohy aktivním lidem. Ale můžete chodit cvičit někde do koncernu Agrofertu, tam to bude jistě vše OK a ještě ti na to ti ostatní zaplatí dotace.

(může to být klidně jiná velká firma participující v konečném důsledku na úbytku drobných služeb i živnostníků, no spravedlnost a přísnost musí být, tak je to správné)

Nedá mi to si dále nerýpnout, jak máte tělocvičnu zdarma? Doufám, že Vám hodnotu nepeněžního plnění (za pronájem tělocvičny) bude v souvislosti se zaměstnáváním připočítávat zaměstnavatel do základny pro odvod daní, i dalšího a sociálního pojištění a pokud se náhodou v tělocvičně objeví zdarma i nezaměstnanec, tak poníží odpisy i náklady na provoz a údržbu a to tak prokazatelným výpočtem, aby o tom neměl úředník finanční správy pochyb. Hodně štěstí.

ivzez

Co to je za zvyk dávat jednu otázku na různá místa?!

Už jsem Vám odpověděla:
https://www.po­radte.cz/spolec­nost/50247-jak-postupovat-pri-vedlejsim-prac-pomeru.html

Mc Merkurion

… úplně nejlepší je si dojít na úřad a zeptat se tam, mám totiž osobní zkušenosti, že přestože zákon je jeden, každej ouřada si ho vykládá po svým, a to bylo, je a asi bude, dokuď jich polovinu nevyhází …

Mc Merkurion

ivzez: … myslím si, že tentokrát si jí ani jinde neodpověděla, ona se neptá, jak se má zaměstnat, ale jak podnikat v malým bez živnosťáku, a to je krapet rozdíl, pak se nediv, že se zkusí zeptat i zde …

Mc Merkurion

autacek: … umíš i něci jinýho než furt nadávat na Babiše? … nebo ti taky holt típnul nějakou černotu? vypadá to tak, vona potrefená husa se dycinky ozve …

autacek

Ale tak nemusím nadávat, ale copak to v principu není pravda? Tazatelka se snaží něco udělat pro ostatní, ale ten úřednický šiml je jí schopen pokopat tak, že spláče nad výdělkem.

Mc Merkurion

… ale ten úřednickej šiml jí nic nezakazuje, jen si to chce zjistit …

autacek

Jen krátká poznámka k tvému příspěvku. Úředním nemá co zákon vykládat, ale podle zákona jednat. V případě rozdílného názoru je tu k výkladu potom soud.
Zrovna tak na ústní sdělení úředníka nejde spoléhat, zrovna tak jít se ptát na úřad, například jestli to tak dělám správně, považuji za naprostou zhovadilost, neb se může stát, že si to pak prověří, navíc v omamžiku, kdy budeš mít jednou sdéleno černé na bílém, jak to máš dělat, při porušení to potom nebude neznalost, ale úmysl.

Mc Merkurion

… omyl, co se týče například hygieny, tak ti přímo doporučujou se zeptat na úřadě, nemyslel jsem, se zeptat, jestli to tak dělám správně, ale myslel jsem přesně tak, jak se zeptala zde, aby se zeptala na úřadě, co k tomu potřebuje … no a on jedná, podle toho, jak si ho vyloží (bohužel každej jinak, osobní zkušenost) … a s tim soudem jsi to doufám nemyslel vážně? to by jsme jí vzali elán dřív než začla … v jedný vesnici v okolí se soudí o hranici pozemku už od osmdesátých let, a ještě soud nerozhodl (osobně je nechápu, co dali za soudy, už mohli mít koupenou celou vesnici) …