Galileo

Jak si mám vysvětlit katabolismus a anabolismus?

V chemii platí, že při vzniku vazeb se energie uvolňuje a při zániku vazeb se energie spotřebovává (na rozštěpení). Při katabolismu se ale podle dostupných zdrojů rozkládají látky (zánik vazeb), ale energie se uvolňuje a u anabolismu je to přesně naopak. Jak je to možné?

Nejlepší odpověď
Quimby

Neplatí…
Lepší formulace je, že se energie do vazeb ukládá.
Při rozpadu molekul(katabo­lismu) se tedy energie z vazeb uvolní. Naopak při syntéze látek(anabolismu) se energie do vazeb uloží a je potřeba ji dodat.

Dobrým příkladem je ATP, který slouží vlastně jako baterie. Probíhá u fotosyntézy nebo buněčného dýchání. Energie získaná ze světla nebo třeba z glukozy se použije na výrobu ATP, který tak přenáší energii v buňce a použije se třeba u výroby proteinů.

Jinak každá vazba má svoji vazebnou energii, která se dá spočítat a ta je potřebná k změně té vazby. Takže žádný proces není čistě ziskový nebo ztrátový, vždy je potřeba nějakou energii dodat(snižuje ji právě katalyzátor) a vždy se aspoň nějaká uvolní. Reakce se pak dělí podle toho jaké energie je víc – dodané nebo spotřebované.

Další odpovědi
Lamalam

To, co platí v chemii nemusí platit v biochemii. Katabolismus a anabolismus jsou metabolické reakce v živých organismech, při nich dochází zejména ke změnám Gibbsovy volné energie. Chemická kinetika pracuje s chemickou energií, což je něco trochu jiného a závislosti jsou prostě jiné.