janinaVOLVO

Jak si jako zaměstnanec odečíst dcery z dání?

Dobrý den,můj přítel je kamionista a má dvě dcery.Jednu s předešlého vztahu a jednu máme spolu.Prý má možnost odečíst si holky z daní,které mu prý na konci roku vrací.Jak to máme udělat,co všechno k tomu potřebujeme za formuláře a jaké úřady oběhnout.Děkuji.

Nejlepší odpověď
Emefej

Pokud je přítel v zaměstnaneckém poměru, vše mu zařídí účetní firmy pro kterou pracuje, on pouze doloží rodnými listy, že pečuje o nezletilé děti. Pokud je přítel OSVČ a Daňové přiznání si podává sám, tak v případě, že si odečítá náklady paušálem, není odečet na děti v současnosti možný. Pokud si OSVČ neodečítá náklady paušálem, pak odečet na děti možný je. Ale ve všech případech je teď už pozdě, daně se odvádějí do konce března. Ovšem pokud má daňového poradce, tak má ještě čas a poradce vše zařídí.

Další odpovědi
Pepa25

Slevu na sítě je možné uplatnit v rámci zúčtování nebo v daňovém přiznání za podmínek:

  • dítě nezletilé nebo student do 26 let
  • uplatňuje jen jeden rodič
  • žádné zvláštní doklady nejsou potřeba, dokládá se rodnými listem dítěte
  • OSVČ, které využívají výdajový paušál, nemohou uplatnit slevu na děti, pokud jejich základ daně ze samostatně výdělečné činnosti, u nějž uplatňují výdaje paušálem, činí alespoň 50 % jejich celkového základu daně (platí od daňového přiznání za r. 2013).

ivzez

Jestli slevu na dceru neuplatňujete Vy,
může ji uplatnit Váš přítel.

U starší dcery to podle mne nepůjde,
slevu (téměř) určitě uplatňuje její matka.

Je-li Váš přítel zaměstnancem, nebyl pravděpodobně povinen
podat daňové přiznání. Tzn., že se na něj termín nevztahuje.

Daňové přiznání může podat kdykoliv,
může je dokonce podat až tři roky zpětně.

K vyplněnému přiznání musí doložit,
že slevu na dceru neuplatňujete Vy
(buď potvrzením od Vašeho zaměstnavatele
nebo Vaše četné prohlášení).

Dochy

ivzez: Nejsem účetní, ale myslím, že s tím „…se na něj termín nevztahuje“ se mýlíš. Zaměstnanec musí buď někdy do půlky února podepsat prohlášení u svého zaměstnavatele aby zůčtování udělal zaměstnavatel (resp. účetní zaměstnavatele), nebo si vyžádat podklady a vyúčtování udělat sám tuším do konce března.

Pak je tam ještě druhá lhůta, pokud si člověk nechá udělat vyúčtování u daňového poradce či co, pak je myslím někdy do června. Ale to ten člověk musí mít sjednané snad už v tom březnu…