Pokročilý

jak se vyrabi drevene kuchynske prkynko na krajeni masa a potravin?

chtěl bych si doma sam nejake takove vyrobit.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Ve zdroji máš návod na výrobu : :-))
http://www.mujplan.cz/…

Další odpovědi:

Zlatý

Kup si na pile kus prkna z dubu nebu buku (olivovník mít asi nebudou) a hobluj tak dlouho, až se vylíhne prkénko.

ne z jednoho kusu dřeva. každopádně dub, buk. nejlépe ze špalíčků a svázat (lepidlo, ocelovým třmenem atd.). vlhkost jinak prkénko rozklíží. jinak se používá i dřevo z tropických dřevin

Zlatý

Pokud se takto ptáš, doma si prkénko nevyrobíš - nemáš nástroje a neumíš s nimi zacházet...
;-)
Ale - jak píše Lamalam, můžeš si koupit čistý (bez kazů) kus ohoblované fošny, ten vybrousit (šmirglem) a vyleštit (jemným šmirglem) a pak napustit jedlým olejem...
A máš vlastnoručně dohotovené prkénko...
;-)
Nejlepším materiálem - z relativně běžně dostupných, je jasan, dub a buk.

Stříbrný

máš vhodnej materiál ? nejlépe deska tvrdý buk, je mírně načervenalé barvy, prostě vobkreslíš tužkou jiné hotové prkýnko a vyřízneš přímočarou kmitavou pilou
kterou lze vypůjčit nebo použít násadku k elektrické vrtačce, řezné hrany pak zahladit smirkem a dílo je hotovo

Pokročilý

My máme doma starší prkénka (různě velká) a když jsem v obchodě před asi 10 lety viděl prodávat 6 prkének i se stojánkem, tak jsem neodolal a koupil to, vypadá to takhle (odkaz je níže).
Je to trvale postavené na kuchyňské lince na kraji a vzadu a slouźí to výborně do dneška. Když si chce někdo z rodiny ukrojit chleba, sýr, ovoce atd, vezme jedno prkénko a hned krájí. Podobnou sadu prkének bych si neuměl sám vyrobit, já jsem elekrotechnik, takže umím zase jiné věci... a i na zahrádce si dost zeleniny a bylinek vypěstujeme...

Zdroj: http://www.akcniceny.cz/detail /drevena-prkenka/

Stříbrný

ani jeden nemáte pravdu, prkýnko na krájení se nedělá z tvrdého dřeva z jednoho prostého důvodu, čím tvrdší dřevo tím rychleji se tupí nože.

jinak bývá vyrobeno z více kusů,málokteré je v kuse. Tudíš si musíš sehnat hoblované prkno šíře např 7.8cm, tl od 10 do 30mm (dle velikosti prkýnka) to osámovat a slepit lepidlem na dřevo.Musíš to ale stáhnout do nějaký svěrky.pak tomu bu´d hoblíkem nebo frézkou strhneš hrany a přebrousíš pásovou nebo vibr. bruskou. Hlavně ničim nenatírat.

Diskuze k otázce

Stříbrný

cochee

Můj děd, byv již v důchodu, dělával na starém vítkovickém zimáku ledaře. Dostal-li se k vyřazené brankářské hokejce (tehdy byly hole výlučně dřevěné), vyrobil z ní kuchyňské prkénko. Ta prkénka byla užší než obvyklé prkénko z obchodu, ale zase tlustější - a byla navěky, dodnes mám v kuchyni 2 kusy.

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4396
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2476
Zlatý briketka10 2269
Zlatý annas 1828
Zlatý quentos 1548
Zlatý tom004 1522
Zlatý iceT 1519
Zlatý dědapetr 1472
Zlatý mosoj 1427

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.