rudolf.th

Jak se to píše správně?

Ještě i dnes se sem tam vzpomíná tzv. Karibská krize (Kubánská raketová krize), která se odehrála v říjnu v roce 1962 a hrozilo, že přeroste v jaderný konflikt:

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­ribská_krize

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ni­kita_Sergejevič_Chruš­čov

Mě by ovšem v této souvislosti zajímalo, že jak se to správně píše. Zda takto: Karibská krize, resp. Kubánská raketová krize, nebo takto: karibská krize, resp. kubánská raketová krize. Podle Wikipedie by to mělo psát s velkým počátečním písmenem, ale v jiných pramenech se to zas uvádí s malým.

Jedna známá mě upozornila, že ona se kdysi to tak učila, že když je ta akce kladná a prospěšná pro lidi, že se píše velké písmeno, ale pokud je to něco záporného, na co by se mělo raději zapomenout, tak se píše písmeno malé. A ta krize asi bude tento případ.

Platí v současnosti něco takového? Jak je to správně? S velkým, či s malým?

Odpovědi
Odpovědátor

Západní literatura píše o uvedených událostech důsledně jako o kubánské krizi, komunistická postkomunistická používá termín karibská krize.

Americká diplomacie, které se podařilo získat absolutní podporu všech států Latinské i Střední Ameriky ve prospěch svého postupu, důsledně krizi směrovala
ke Kubě, zájmem Sovětů bylo rozšířit její působnost na celou oblast Karibiku – Sovětský svaz chtěl obvinit Spojené státy z expanze v celé karibské oblasti, a i když se mu to nepodařilo, v popisu událostí dodržoval svůj původní záměr.