Irisa

Jak se stát levákem?

Zní to trošku šíleně, ale zdá se mi to praktické, umět dobře ovládat obě ruce. A chci přijít na to, jestli to bude mít také vliv na myšlení, protože pravá hemisféra mozku odpovídá za představivost.
Je k tomu nějaký návod? Myslíte, že je to možné?

Nejlepší odpověď
anonym

Myslím, že levákem se nestaneš – ale naučit se ovládat obě ruce stejně, nebo dokonce levou ruku preferovat, se naučit můžeš.
Dokonce se domnívám, že – budeš-li se o to snažit s nějakým úmyslem (nejen s cílem ´slabší ruku´ prosadit), mohla by ses vyhnout negativním důsledkům takového přeučení…
😉

Další odpovědi
MK44

Myslím (a nevím teď, kterou hemisférou), že praváctví nebo leváctví, jakož i jeho vyhraněnost, je vrozené. S tou dispozicí se nedá nic dělat. Ovšem trénovat zručnost lze. Každý trénink má vliv na myšlení. Konec konců proto se trénuje. Pochybuji, že poznáte, jak která hemisféra na takový trénink zareaguje. Ale možná, že pod dohledem nějakého psychologa, třeba v rámci výzkumu například v nějakém vysokoškolském projektu, kdy se měří buď změny v mozku nebo změny schopností jedince, to nakonec k něčemu bude dobré.

Návod neznám. Proto Vám poradím trénovat něco smysluplného, užitečného a ostatním prospěšného. Tedy před podřezáváním hrdla pravou i levou rukou dejte přednost šití, hnětení těsta, opravování mixéru nebo malbě … 😉

led

Je to ako presedlať z jazdenia vpravo na jazdenie vľavo.
Návod? Ak vie pravá, prečo nie aj ľavá? Trochu snahy, trochu driny, trochu tvrdohlavosti a opakovania, ale hlavne vydržať a zautomatizovať si túto činnosť.
Predstavte si,
v škole – zafačovaná pravá (písacia) ruka a rozhodujúca písomka (sen školákov), všetko viem na jedničku, ale tá ruka… ľavá ruka pomôže, nezáleží na kvalite písma, ale na napísanom-naškrabanom texte…
v práci – obarená ruka a porada, úškrny kolegov „ako si budeš robiť poznámky?“ odpoveď je krutá… S úsmevom a ľahkosťou dámy z najvyššej spoločnosti ľavou rukou vytiahneš podklady, poznámky, pero a začneš písať…
Čo nezvládneš pravou rukou, dokáž ľavou (a naopak). Ak nemôžeš rukou, skús nohou.

Kelt

Dokážeš všechno, když to budeš chtít a budeš trénovat. Nezáleží jakou píšeš rukou, protože to je fyzická činnosti, která je řízena levou částí mozku, ale myšlení je řízeno pravou částí mozku.

Funna

to, že začneš používat levou ruku s tebe leváka neudělá…leváctví je dané a leváci mají také jinou „stavbu“ mozku, ale ta je přirozená, tu trénováním levačky nezískáš…a být levák není žádná sláva…drobné diskriminace od převážně pravoruké společnosti najdeš na každém kroku .-)

zzzzz

Kelte já nevím jak vy, ale já určitě přemýšlím levou i pravou částí mozku.
Myslím, že je to řízeno do kříže, levá strana ovládá pravou a naopak, nebo ne? Alespoň před léty v biologii mě to tak učili:-)))

Funna

učili tě to správně…jenže chlapi, co nemají tak dokonale propojené obě hemisféry, už tohle prostě nezvládají .-)))