ashley

jak se stal sv. prokop svatým

Odpovědi
standa

Vůbec první, kdo byl papežem v Římě kanonizován*), byl právě sv. Prokop – stalo se tak v roce 1204.

*) tzv. kanonizace = prohlášení za svatého

V literatuře lze nalézt řadu svatoprokopských legend, které později přispěly k tomu, že byl Prokop svatořečen. Například, jak Prokopovi rodiče marně hledali na svém statku místo, kde by vyhloubili studnu. Prokop (tehdy ještě dítě) navrtal do země důlek, z něhož pak záhy vytryskl pramen, který prý dává vodu dodnes. Jindy se jim zase při cestě ulomilo kolo u vozu. Malý Prokop donutil ďábla, aby kolo nahradil. Nejznámější legendou je díky Jaroslavu Vrchlickému ta, podle níž Prokop zapřáhl do pluhu samotného ďábla.