Psychotic

Jak se správně tvoří přivlastňovací tvar k ženskému příjmení?

pan Novák → Novákovi lidé
paní Nováková → ???

Pouze tento slovosled.

Nejlepší odpověď
annas

Přídavná jména přivlastňovací se tvoří koncovkami -ův, -ova, – ovo atd., vzor otcův, nebo podle vzoru matč-in, -ina, -ino atd.

  1. příponou -ův/-ov- se tvoř od podstatných jmen mužského rodu, a to od vlastních nebo obecných jmen osob, řidčeji od jmen zvířat:
  2. příponou -in od podstatných jmen ženského rodu, a to od vlastních nebo obecných jmen osob, řidčeji od jmen zvířat:

Toto pravidlo neplatí u Novákové, protože příjmení ta Nováková se skloňuje podle vzoru přídavných jmen = mladá, takže se přivlastňování vyjadřuje tvarem 2. p.: vyšly knihy spisovatelky Novákové – čí knihy? Rozhodnutí paní Veselé bylo nešťastné – čí rozhodnutí? Lidé, kolegové pí Novákové – čí lidé, čí kolegové?

Stejně např,. u příjmení Palacký, Nový atd. Zde se píše . Palackého náměstí, Knihkupectví pana Nového. . Pro postavení přídavných jmen platí zase jiné pravidlo.

Pro ověřeni a více podrobností v odkazu.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=400

Další odpovědi
klumprt

Myslím, že se prostě netvoří. Že to lze popsat jenom 2. pádem: lidé paní Novákové, smrt paní Novákové, utrpení paní Novákové, telefon paní Novákové..
Oproti tomu: Novákova smrt, Novákovo utrpení, Novákův telefon.

OutcastR

Novákové lidé

Tw!st

lidé paní Novákové

Psychotic

Takže to tímhle způsobem u žen nejde… Sakra! Ta čeština fakt chce, abych diskriminoval proti ženským protagonistkám, když mi omezuje zásobu slovních obratů!