ewriska

Jak se slaví Mikuláš?

Jak se slaví Mikuláš a jak vznikla tradice?

Nejlepší odpověď
annas

Určitě víte, že svátek sv. Mikuláše připadá na 6. prosinec. Proto v katolických zemích chodí v předvečer před jeho svátkem sv. Mikuláš v biskupském rouchu, hodné děti obdarovává a nezbedné kárá. Biskupské roucho nosí dnešní Mikuláš oprávněně, neboť podle církevní tradice se stal Mikuláš z Patary biskupem v Myře (zemřel údajně 6. 12. 327). Kult sv. Mikuláše je doložen od 6. st., kdy mu byl zasvěcen chrám v Konstantinopoli. R. 1087 převezli jeho ostatky italští kupci z Myry do Bari v italské Apulii, a proto je někdy označován i jako Mikuláš z Baari. Od 11. st. patřil k nejpopulárnějším světcům. Stal se patronem řady měst, byly mu zasvěceny četné kostely, za svého patrona ho považují nejen děti, ale i námořníci, obchodníci, majitelé zastaváren, lékárníci, notáři a advokáti.
Proč naděluje Mikuláš? Traduje se historka, podobná pohádce. V jeho rodném města Pataře žil chudý šlechtic, který měl tři dcery. Když dorostly do věku, kdy měly pomýšlet na vdavky, chybělo jim věno a navíc celé rodině hrozila smrt hladem. Zoufalý otec se proto rozhodl, že z dcer udělá nevěstky. Tehdy zasáhl Mikuláš, který v noci vhodil otevřeným okjnem váček zlata, totéž provedl i druhou a třetí noc. Dcery tím zachránil a otce, který ho třetí noc přistihl, napomenul a a příkázal mu, aby se o záležitosti nezmiňoval. Tak se však nestalo.
Podle PhDr. Kovářová a její knihy Proč se říká?

Další odpovědi
kenyrts

Svatý Mikuláš
historie, legenda a tradice

Skutečná historie, legenda a tradice se spojují u Mikulášovy osoby v pestrý celkový obraz: Mikuláš, světec a přítel dětí, patron zajatců, ochránce dobré svatby, biskup, mučedník, vyznavač a pomocník v nouzi
dále viz link:

Zdroj: http://www.vi­ra.cz/mikulas/

Derrynka

Tak jako sladkosti, to je asi klasika. Děti se na ně těší. A pak teda adventní kalendář, to je prostě potřeba :)

TominkaFuky

Ahoj, hledám tipy, možná i netradiční… co vše dáváte dětem do nadílky, kterou přinese Mikuláš? A chodí k vám Mikuláš nebo děti nadílku hledají doma?

KaraskovaAl

Každý rok to samé :) Sladkosti, ovoce, brambory, uhlí. Jo a ten adventní kalendář taky, to je jasný, bez něj by to nebylo ono. Jinak letos jsem koupila i čajové medvídky lipoo a musím říct, že dětem teda nápoj moc chutná. To jsem ani nečekala, že budou mít takový úspěch. Koupím je i na vánoce dětem.