MonkeyKing

Jak se řekne úcta k starším v angličtině?

Je to respect? Neexistuje nějaké hezčí slovo?

Odpovědi
TiaMa

Dle kontextu by ještě šlo třeba „honor“. Ale „respect your elders“ je zaužívané spojení.

Anikitos

Nemohlo by to být „esteem“ ve starší angličtině?

Záleží taky, co myslíš starší angličtinou, jestli nějaký anglický dialekt v posledních několika stoletích anebo staroangličtinu (5. – 12. stol.) = tato staroangličtina je ovšem úplně jiná než dnešní angličtina.

Tady je nějaký česko – staroanglický slovník, jestli je spolehlivý netuším.
https://cs.glos­be.com/cs/ang/%C3%BAc­ta

Ještě by to mohla být „regard“ nebo „reverence“ — regard může mít víc významů, ale používá se spíš jako pozdrav (např. na konci dopisu – „S úctou…”).

Další překlady „úcty:“
awe, obeisance, deference, veneration, a jak si sám zmínil, tak ještě respect. (všechny tyto slova znamenají „úcta“).

Kepler

Podle google překladače je to respect for elders. Na slovo „úcta“ snad překlad není. Zpětně se dostaneme zase na slovo respektování nebo úctu. Možná by se to dalo česky přeložit i jako pochopení a pokora.