Ella

Jak se pralo kdysi?

Mamka nedá pokoj, protože si nemůže vzpomenout, jak se jmenují ty věci, se kterými se kdysi pralo, teda spíš asi na vesnicích. Jak na tom drhli ty košile? :)
Opravdu si nemůžu vzpomenout ani já a na dotaz do vyhledávače mi jako první vyskočil odkaz na odpovědi :D
Doplňuji:
ježiš děkuju vám všem!!! :D

Nejlepší odpověď
www

Z dědiny? Tak to ovládám!
Dřevěný necky, jádrový mejdlo s jelenem, valcha, obrovskej hrnec na ohřátí vody na sporáku a teprve pak se pralo. Poté máchalo, kroutilo a na šňůrách sušilo 😁
Doplňuji:
Pardon, den předem se to prádlo ještě máčelo !

Další odpovědi
hanulka11

myslíš valchy?????

tom004

Dřevěné troky (hranatá vana,ve dně díra na vypouštění,kolík který bránil vytečení) a valcha. Ta lepší,byla smaltovaná.

michael69

To co máte na mysli,byla,tu zmiňovaná ,valcha.Jinak ještě před vynálezem valchy se pralo prádlo v potoce mlácením o oblé kameny.K valše se používaly necky (taková dřevěná „vana“)ve kterých byla voda s mýdlem namočené prádlo a do půli ponořená ona valcha a opřená o bok necek.Na ní se růčo dřelo prádlo.Později byly i dřevěné ruční pračky a dřevěné mandly…no,prací prostředky byly obyčejné,bez posilovačů,op­tických zjasňovačů,změk­čovadel či různých tenzidů.Praní byla tehdy úmorná a zdlouhavá dřina.

Drap

A až se vypralo, tak se bělilo prádlo na sluníčku.

MILAN1961

no přeci VALCHA