Kelt

Jak se posuzuje takový člověk, když si kupuje jízdenku?

Podle jízdného, jsou lidé děleni na pracující 18–59 let a důchodce nad 65 let. A co člověk ve věku 60–65 let? Proč to není 18–65 let? Děkuji.

Nejlepší odpověď
cochee

Nelze vůbec takto zevšeobecňovat – uvedená pravidla nemusí/nemohou platit a ani neplatí stejně pro různé dopravce, protože nejsou upravena žádnou zákonnou normou. Neuvedl jsi konkrétního dopravce. Například v působnosti dopravního podniku v mém městě je rozdělení podobné, jak píšeš, že nárok na zlevněné jízdné mají starobní a vdovští důchodci ve věku 60–65 let (pozor: pokud osoba v tomto věkovém rozmezí nemá nárok na jeden z těchto důchodů, nárok na zlevněné jízdné nemá) a občané nad 65 let mají nárok na nulové jízdné (jezdí zadarmo), dokonce občané narození před 1. 1. 1946 nemusí ani mít oficiální přepravní doklad dopravního podniku a stačí jim platný průkaz totožnosti. Samozřejmě nárok na zlevněné či nulové jízdné mají i další cestující, u nichž není kritériem věk, ale například členství v organizacích jako je Český svaz bojovníků za svobodu, Československá obec legionářská, Konfederace politických vězňů a dále občané se statusem válečného veterána a invalidé III. stupně.
Základem pro určení nároků na zlevněné jízdné je vždy tarif konkrétního dopravce.

Další odpovědi
Manfred05

Způsob, jakým jsou lidé děleni na kategorie pro účely jízdného, může být specifický pro každou zemi nebo dopravní společnost. Obecně platí, že lidé jsou často kategorizováni podle svého věku a pracovního statusu.

V případě dělení na Pracující 18 – 59 let a důchodce nad 65 let je pravděpodobně důvodem pro rozdělení věková hranice pro důchodce v této konkrétní zemi nebo u této konkrétní dopravní společnosti. Proč věková hranice není nastavena od 18 do 65 let, lze jen odhadovat. Například, může to být proto, že v této zemi je průměrný věk důchodců vyšší než 65 let, nebo proto, že důchodci nad 65 let mají právo na slevy v jiných oblastech, jako jsou zdravotní a sociální služby.

Pokud jde o lidi ve věku 60 – 65 let, může být pro ně nabízena specifická sleva nebo ceny podle pravidel daných dopravní společností nebo zeměmi. V některých zemích mohou být lidé v této věkové skupině považováni za seniory a mohou mít nárok na slevy, zatímco v jiných zemích mohou být považováni za stále pracující. V každém případě je doporučeno seznámit se s pravidly a slevami pro konkrétní dopravní společnost nebo zemi, kde si chcete koupit jízdenku.

agentpv

Určitě na to mají svou vnitřní směrnici – kterou bohužel mnozí pokladní pořádně neznají.
Myslím že lidé nad 60 let mohou mít senior pas – 10% slevy – ale záleží na tom, který instituce jim to uznává.

elkon

To se ptej v parlamentu.