Kelt

Jak se počítá počet obyvatel v dané zemi? Co je podmínka?

Opět mne zaujal článek, že je nás více, ale ne díky porodnosti, ale migrantům.
https://www.no­vinky.cz/doma­ci/clanek/pocet-obyvatel-cr-diky-migraci-opet-vzrostl-40296095
Podle mne by se měli počítat jen lidé, kteří se zde narodili a mají zde trvalé bydliště. No s tím bydlištěm se nemusí brát doslova. Ale někdo tady bydlí 50 let, má doklady, práci, rodinu – prosím, toho počítejme. Jsou tu lidé, kteří zde pracují a jsou cizinci. Za jakých podmínek se budou počítat Ukrajinci, Vietnamci a jiní, jako obyvatelé Česka? Musí mít vyplněné doklady, tedy úředně OK a být hmotně zabezpečen? To pak řeší policie. Setkal jsem se s tím, že po pár lidech šla Cizinecká policie, to na okraj. Tak třeba Vietnamci tu prodávají, bydlí a ty budeme počítat. A nějací migranti se Sýrie, kteří jsou na ubytovně, které živíme. Ti se také počítají do obyvatel? Když já poletím do nějaké země a budu tam několik dní, zrovna když budou sčítat lidi a každý bude muset se toho sčítání účastnit jednou a jednom jednou, třeba nějakým kódem a za to dostane nějaké potvrzení, tak já a další, kteří tam v tu dobu budou, změní počet obyvatel. Takže tomu moc nerozumím. Podle toho průzkumu nás bylo koncem minulého pololetí 10 608 641.Ale fyzicky tady může být i 11 000 000 lidí. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Informace o metodice jsou na webu ČSÚ, který tu statistiku připravuje (viz odkaz). Jde o všechny lidi, kteří mají v ČR trvalé bydliště, a to bez ohledu na státní občanství. Dočasní cizinci se započítávají, pouze pokud mají vízum nad 90 dnů nebo udělený azyl (těch je minimum, ročně řádově max. stovky).

Zdroj: https://www.czso­.cz/csu/czso/po­cet_obyvatel_m

Další odpovědi
ivzez

Každá země má svá pravidla pro udělování občanství.
Podle mne (jen odhad) se počítají lidé s občanstvím.
Netuším, jestli i ti, kterým byl udělen azyl, ale občanství ještě nezískali.