Psychotic

Jak se píše tenhle případ přímé řeči?

Když je uvozovací věta mezi dvěma částmi přímé řeči, z nichž ta první končí otázkou?
Příklad: „Jsi snad hlupák?“ zasmál jsem se, „Tohle totiž nedává smysl!“

Je na konci uvozovací věty čárka? Začíná v tomhle případě druhá část přímé řeči velkým nebo malým písmenem?

Na internetu je vždycky uváděn jen ten standardní případ, kdy první část př. řeči končí čárkou.

Nejlepší odpověď
annas

V uvedeném příkladu máte interpunkci správně. I když přímá řeč končí otazníkem nebo vykřičníkem , uvozovací věta začíná vždy malým písmenem, čárka se nedělá. .

Pokračování přímé řečí za uvzovací větou – máte rovněž dobře.

Mohl byste sice za uvzovací větou udělat tečku a přímou řeč začít velkým písmenem. Druhá možnost.

Příklad:
Jsi snad hlupák?" zasmál jsem se. „Tohle totiž nedává smysl!“

Jiný příklad.
Proč jdeš tak pozdě?“ ptala se maminka syna, „a kde máš kolo?“
Doplňuji:
Teď jsem si všimla, že za uvozovací větou máte velké písmeno – špatně jsem je viděla – nepatří Tohle, ale tohle.

Příklad: „Jsi snad hlupák?“ zasmál jsem se, " tohle totiž nedává smysl!".

Nebo
Příklad: „Jsi snad hlupák?“ zasmál jsem se. „Tohle totiž nedává smysl!“

víc diskuse