láďa1

Jak se naučit smysl pro orientaci?

Před cestou autem do cizího města se podívám na mapu,ale přijedu do města a nevím kudy a najednou si to ve skutečnosti nedovedu vybavit a strácím se.Poraďte jak nebloudit a naučit se orientovat.Díky.
Doplňuji:
Děkuji za rady a Tara psala dobrého navigátora a to mám v mé manželce!!!

Nejlepší odpověď
Drap

Snad jedině si udělat předem podrobný rozpis cesty a řídit se jím. Nebo si pořídit GPS

Další odpovědi
baghira

Jedině častým tréninkem.
Obávám se, že přílišným spoléháním na techniku (GPS) se smysl pro orientaci spíš oslabí.

beer

Pokud se chceš naučit orientaci, chce to zase jen učení. Seznámit se s mapami, orientací v nich a tréninkem zdokonalovat vlastní orientační schopnosti. Čím víc se budeš spoléhat na techniku, tím pomaleji a hůř to půjde. Samozřejmě, prohlídka složitějšího místa předem, třeba pomocí Google Street View je vhodná a pomůže.

led

Poproste manželku nech vás odvedie hlboko do lesa a nechá, nech sa dostanete sám domov :)
pred cestou si na mape vyberte orientačné body, podľa ktorých sa budete orientovať.
napr:
http://maps.go­ogle.cz/maps?hl=cs&q=28­0+02+Kol%C3%AD­n+@50.028008,15­.201166
http://mapy.cz/#x=15­.186552&y=49.977053&z=9&­c=23-14-30-28-29-27-r-f
mapy si nastavte tak, aby tam boli aj fotografie
orientačná pomôcka:
číslovanie domov na ulici (platí v ČR a SR) – postavte sa tak, aby nepárne (liché) čísla boli po pravej ruke a párne (sudé) na ľavej strane – pozeráte do centra
dediny a malé mestá – kostol – centrum obce

Tara

Cvičit paměť a nebo mít na cesty dobrého navigátora.

mosoj

Jedině cvikem obrazové paměti a přenosem obrazu ( mapy) do reálu. Pamatovat si z které strany přijíždím k určitému bodu a na kterou stranu mám pokračovat.
Osobně když jedu na neznámé místo kouknu se do mapy a zapamatuji si důležitý orientační bod na př. první křižovatku. Z mapy vím, že na této křižovatce mám odbočit do prava, tak odbočím atd. atd. Pokud ztratím orientaci zastavím někde kde to mohu identifikovat a ztotožnit s mapou , zorientuji se a pokračuji stejným způsobem.