sandy45

Jak se měří výška hor třeba na Marsu?

Od jakého bodu se měří výška hor.Dnes třeba říkali ve zprávách,že v pozadí za sondou je hora vysoká 5000 m.

Nejlepší odpověď
fcoop

Protože Mars nemá žádné vodní plochy, neexistuje tedy ani žádná přirozená nulová výška jako je u Země hladina světového oceánu, od které by se mohly měřit topografické výšky. Byla tedy zavedena umělá nulová výška povrchu, do 90. let 20. století daná atmosferickým tlakem 6,1 mbar a později daná středním gravitačním potenciálem v oblasti rovníku planety. (Net)

Další odpovědi
mosoj

Vždyť je to v tom popisu " hora je vysoká" tedy od úpatí k vrcholu.
Neplést si to s pojmem nadmořská výška !

anonym

Hodně dlouhým metrem