štamgast

Jak se jmenuje chrám pocházející ze Starověkého Egypta, který musel být rozřezán a postaven o pár desítek metrů vedle?

Kvůli stavbě přehrady. A jak se jmenuje nejstarší Starověká pyramida? Myslím tu stupňovitou, nemůžu si na její název vzpomenout.

Nejlepší odpověď
annas

Philae (někdy foneticky Fílé; v egyptštině Pilak, řecky Φιλαί) byl ostrov na Nilu v dnešním jižním Egyptě jižně od 1. kataraktu u Asuánu na historické hranici mezi Egyptem a Núbií, na němž byl postaven jeden z nejznámějších chrámů starověkého Egypta zasvěcený bohyni Esetě. Chrám byl jako poutní místo významným náboženským centrem zejména v řecko-římské době, kdy byla většina komplexu vystavěna, a po nástupu křesťanství se stal posledním místem, kdy byl až do 1. poloviny 6. století udržován tradiční kult. Jsou zde zaznamenány nejmladší známé nápisy zapsané v hieroglyfech a v démotickém písmu.

V souvislosti s vybudováním Asuánské přehrady byl ostrov trvale zaplaven Nilem. V 70. letech 20. století proto byly před jejím zprovozněním všechny významné historické stavby záchrannou akcí UNESCO přesunuty na 300 metrů vzdálený uměle upravený ostrůvek Agilkija. Přesto je však chrám (a někdy i samotný ostrov, na němž nově leží) označován názvem místa svého původního umístění.

V roce 1979 byl chrám, někdy nazýván i jako „perla Nilu“ či „perla Egypta“, zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO jako součást Núbijských monumentů mezi Abú Simbelem a Fílai. Je jedním z nejnavštěvo­vanějších turistických cílů v Egyptě.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Phi­lae

Pyramidový komplex v Sakkáře má hned dvě prvenství. Je vůbec nejrozsáhlejším archeologickým nalezištěm v Egyptě, který je vlastně sám o sobě jedno velké archeologické naleziště. Nejvýznamnější dominantou vévodící celému areálu, je stupňovitá pyramida krále Džosera, nejstarší pyramida na světě.

http://www.des­perado.cz/egyp­t/sakkara/