Jak se jmenuje cedulka na kříži s písmeny I.N.R.I.

Nejlepší odpověď
vagra

Nápis INRI ve stylizované podobě je součástí mnoha krucifixů a jiných zobrazení ukřižovaného Krista. Jde o zkratku latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský. Janovo evangelium uvádí, že takový nápis umístil na Ježíšův kříž Pilát Pontský a to ve třech jazycích – hebrejštině, latině a řečtině. Někdy se používá také podoba JNRJ, která vychází z pozdějšího latinského pravopisu.

Východní církev užívá namísto toho písmen INBI, vycházející z řecké podoby nápisu (Iésús ho Nazóraios ho basileus tón Iúdaión). Často východní (např. pravoslavní) věřící uvádějí namísto toho např. … ho basileus tú kosmú (… král všehomíra) anebo ὁ Bασιλεὺς τοῦ κόσμου (Král slávy) s tím, že ikony vyjádrují duchovní realitu a ne fyzickou realitu.

Později byl zkratce INRI přidán ještě jeden význam – In nobis regnat Iesus, V nás kraluje Ježíš.

Alchymisté zkratce vytvořili jiný význam, založený na představě živlů – Igne Natura Renovatur Integra, Veškerá příroda se obnovuje ohněm[1].

Zdroj: wikipedia

Další odpovědi
Michal

Ježíš Nazaretský král židovský