hapiky

Jak se jmenovala první říše či impérium světa?

???

Nejlepší odpověď
Kepler

Vypadá to na Mezotámii, neboli Meziříčí, omylem zasazené mezi Eufrat a Tigris. Ve skutečnosti tedy jde o okolí Valašského Meziříčí.

Další odpovědi
_Bůh_

Akkadská říše. Spojila nezávislé státy v Mezopotámii. V říši se mluvilo akkadsky a sumersky, řada osob uměla oba jazyky.

Disraeli

Záleží, jak ZROVNA definuješ říši nebo impérium a co to musí zahrnovat.
Říše by to mohla být egyptská nebo některá z mezopotámských, Elam, Sumer nebo Akkad – či Akkadská říše.
Takže nejstarší říše (a zároveň i civilizace) bude jedna z nich, Egypt, Akkad, Sumer, můžeš si vybrat, bude to sporné.

Říše ve smyslu impéria, která je složena z velkého území a nadřazených a podřízených celků, ze specifické organizace, kde je představeným panovník pod něhož spadají další vladaři a je složená z vícero kultur národů a bývalých států, ze kterých se staly provincie, tak v takovém smyslu, bylo podle mě prvním impérium v historii, starověká 1. Perská říše (taky známá jako Achaimenovská říše), pak 2. Říše Alexandra Velikého, pak 3. Čínské císařství a pak 4. Římská říše.
Impérium/říše je označení pro velký a mocný státní útvar, jehož hlavou je panovník. Rozsáhlý a mocný stát s monarchsitickým zřízením. Impérium se dá v některých případech odlišovat od říše, v tom smyslu, že představeným impéria je císař (ekvivalentem impéria císařství) a spadají pod něj menší vládci, s menší mocí nebo prostě takoví, kteří přijali nadřazenost tamtoho (ovšem nemusí to být vyloženě císař, ale třeba král králů a podobně – což je pořád „jen“ král – jako v případě perských velkokrálů/ša­hanšáhů a Alexandra Velikého. Protože hierarchie v panovnických titulech neexistuje, záleží jen na vnímání konkrétního titulu…). Říše i impérium je každopádně označení jen pro monarchie a to jen některé a často označení spíš pro historické státní útvary, které mají typické rysy, splňující podmínky říše/impéria. Republiky jako říše/impérium označovány nebyly a nejsou (i kdyz jsou třeba velké nebo mocné), dnes pro současné státy se navíc používají spíše pojmy jako mocnost, velmoc, supervelmoc,.. Popřípadě federace (což je sice typ uspořádání státu/států, narazejici na jeho složení, organizování a typ celistvosti… Ale to vůbec nevadí, protože přesně totéž je vlastně i „impérium“ = taky konkrétní státní útvar narážející na jeho organizaci a složení…).
Snad jedinou výjimkou, kdy je republika označována jako říše, je (bohužel) Nacistické Německo (jako tzv Třetí říše – JAKOŽE navazující na předchozí říše a jak se víceméně sami pojmenovali).

1: Říše jako mocný a větší státní útvar s panovníkem, tak: Egypt/Akkad/Sumer
2. Impérium, jako říše, která je složená z několika (podrobných) státních celků, provincií, popřípadě i podrobnými vladaři a třeba i s mírnou autonomií (avšak v rámci unitarního a stále centralizované státu), rozsáhlá, mocná, v jehož čele je vladař, tak: Starověká Perská říše.

Rokio

Myslím, že Mezotopámie.

Emefej

Asi Sumer.

Disraeli

Teoreticky by se k těm imériím dala možná zařadit i Maurjovská říše – tím pádem by byla před Čínským císařstvím.

Disraeli

Mezopotámie není/nebyla říše (čili ani stát) ani nemohla být. Je to pojemnování pro konkrétní oblast, nikoli však stát. Jako když dnes řekneme třeba Asie nebo Blízký východ, subsaharska Afrika, atd… To taky nejsou státy, avšak v těch oblastech se vyskytovaly a vyskytují konkrétní státy. A tak je to i v případě Mezopotámie… Na území Mezopotámie byl třeba Sumer, Akkad, Elam, Babylonie, Asyrie, Chetitska říše,… Ale mezopotámie sama o sobě není stát/říše.

Rokio

Disraeli: To je zajímavé. To jsem nevěděl.

Disraeli

Nu vidíš, teď jsi moudřejší.. 😂😜