Altair-AC

Jak se chovat k baterii v notebooku?

Prosím o řadu nějakého IT hackera :Ď

Mam nový notebook a přál bych si, aby mi baterie v něm vydržela hodně dlouho, jelikož je velmi těžké ji vyměnit. Ptal jsem se na ostatních fórech, a bylo tam psáno buď permanentním připojením k síti nebo tam zas někdo jiný psal udržováním baterie v rozmezí od 30% do 90%. Co je lepsi k tomu, aby baterie byla schopna mít co nejvíce cyklů?

Nejlepší odpověď
cochee

Životnost akumulátoru je dána nějakým počtem nabíjecích cyklů. To je správně.

Není nabíjecí cyklus jako nabíjecí cyklus. Jeden cyklus je nabití do plna a vybití „do dna,“ ovšem pozor – to neznamená do „nula voltů“ – to by ten aku chcípl. Do dna znamená na určité minimální napětí plus nějaká rezervička, o tom rozhoduje power management toho noťasu. Jakmile poklesne napětí natolik, že se notebook sám vypne, tak to je to dno. Pokud ale nabijem aku do plna a vybijeme třeba na 75% a zase nabíjíme, není to celý cyklus, ale jen dejme tomu jedna čtvrtina cyklu. To je v pohodě.

Pokud jedeme pouze na adaptér, taky pohoda. Noťas to pozná, pouze dobije aku na stopro a dále jede na zdroj a baterii nechává ležet ladem. Aku se tedy pouze vybíjí samovybíjením a power management notebooku sleduje napětí. Až napětí aku spadne na nějakou mez, dejme tomu 80% (to může být při permanentním napájení z adaptéru klidně za několik dní až týdnů), teprv se automaticky sepne nabíjení.

Při režimu napájení pouze na adaptér je tedy otázka, co je lepší: vyndat aku, nebo ponechat? Při ponechání aku v noťasu je to samovybíjení asi malinko rychlejší, přece jen elektronika notebooku není ideální a nějaký ten mikroampér z baterie žere. Já se přikláním k druhému názoru, lépe aku v notebooku nechat – on totiž takto slouží jako „úpéeska,“ tedy zaprvé zaskočí při výpadku síťového napájení a za druhé vyhlazuje případné napěťové špičky nebo poklesy adaptéru.

Pokud se rozhodneš jet s odstraněným akumulátorem, postupuj takto: nabij jej v notebooku na nějakých 75%, vyndej a nechej při pokojové teplotě (nemá rád ani přílišné teplo, ani přílišný chlad). Jednou měsíčně jej dej do noťasu, zapni a zkontroluj – resp. dobij zase na těch 75% – a zase ulož.

To úplně nejhorší, co můžeš akumulátoru provést, je vybití do dna a ponechání bez co nejdřívějšího nabití. Takto se totiž samovybíjením vbrzku spotřebuje ta rezerva, o které jsem psal výše a napětí akumulátoru spadne na kritické minimum. V ten okamžik začíná celkem rychlá a naprosto nevratná degradace lithium-iontových článků a nastává poměrně rychlá „smrt“ akumulátoru (v řádově hodinách).

Další odpovědi
elkon

Baterie se nabíjí pokud je potřeba. Když se nabije, odpojí se automaticky od sítě. Pokud necháš kabel stále zapojen v síti, nic se neděje.

Kepler

Nejsem sice žádný ajťák, ale vím tolik, že životnost baterie závisí především na počtu nabíjecích cyklů. Když NTB necháš permanentně na nabíječce, baterie se bude chvilku nabíjet a pak zase vybíjet. Stejně je tomu tak i u baterií mobilu. Pokud používáš PC doma, pak baterii radši vyndej, pokud to tak vůbec jde a jeď jenom na adaptér. Jinak je rozumné udržovat si baterii v tom rozmezí, jak jsi uvedl.

dr.luha

Je tam přímá (nepřímá) úměra. Čím větší vybití, tím méně nabíjecich cyklů. Při 10% vybití – 10000 cyklů, úplné vybití – 500 cyklů.