Marsyas

Jak se bude dále vyvíjet populace na planetě Pralev?

Na planetě Pralev žijí leváci a praváci (a levačky a pravačky)
Zatím tam nevynalezli písmo, takže je od sebe nelze nijak rozpoznat, nicméně

  • Levák může žít partnersky s pravačkou a naopak
  • ale tyto sňatky jsou neplodné.
  • Děti dvou leváků jsou leváci, děti dvou praváků praváci.
  • Jak se bude dále vyvíjet populace?

Odpovědi
Quimby

Nedá se odpovědět, protože záleží na tom, kolik bude mít každý pár dětí.

Doufám, že sem ale napíšeš správnou odpovědět, celkem dobrá hádanka.

arygnoc

budeme veriť v spravodlivú náhodu:

predokladajme:
50% obyvateľstva sú praváci (P), 50% ľaváci (L),
v každej populáci je polovica žien (Z) a polovica mužov (M).

polovica PM a polovica PZ si vezme nevyhovujúce ho partnera (PM+LZ, PZ+LM).
ostáva teda polovica populácie, ktorá bude mať deti (z toho ale je 50% M a 50% Z), teda fyzicky bude rodiť 25% populácie (PZ+LZ).

PZ musí porodiť 2 chlapcov P a 2 dievčatá P, aby populácia P neklesla.
LZ musí porodiť 2 chlapcov L a 2 dievčatá L, aby populácia L neklesla.

každý pár schopný mať deti teda MUSÍ mať práve 4 deti a práve dvoch M a dve Z, aby populácia neklesala.

toľko matematika.

ak sa jedná o nejaký chytáčik, pravdepodobne to dopadne inak.

ad „Zatím tam nevynalezli písmo, takže je od sebe nelze nijak rozpoznat“
na zistenie pravoľavorukosti stačí po človeku niečo hodiť – ktorou rukou predmet chytá/odráža, tú ruku zvyčajne preferuje i pri písaní.

;-Q