Jak se bránit lidem, kteří říkají, že mají jednoduchý život a jsou spokojení, odmítají novinky?

Dnes jsem potkal člověka, nebrání se technologiím, ale nechce. Přitom technologie zlepšují život (zdravotnictví), usnadňují (roboti ve výrobě), mají i VŠ. Díky tomu lidé pokročili znalostmi a jsou schopni , když to tak nazvu, dělat zázraky.
-
Štve mne, že nadávají na techniku (technologie), ale nepřečtou pitomý manuál, kde to mají napsané.
-
Taky se bráním určitým věcem, ale mám rád novinky, jsou sice drahé, ale úžas co člověk a roboti dokážou.
Doplňuji:
Už jsem myslel, že se tu nikdo nerozčílí, díky za reakce.

Nejlepší odpověď
annas

Bránit se lze těžko. Pokud je o soukromý život, je to každého problém, protože kdo nechce pochopit, nepochopí … Jak ale uspějí v zaměstnání? To vědí jen oni a ti, kteří s nimi pracují …Jeden můj kolega neměl rád žádné novoty, nejen v jídle, ale obecně. Vždy reagoval: to já nerad, to jsem nejed ..

Největší překážkou pokroku je pohodlí…

Další odpovědi
anonym

Proboha, před čím se chceš bránit? Před vlastní intolerancí? Před neschopností respektovat práva, svobody a názory druhých?
Právě u dotazu na evakuace jsi prozradil, žes hasič v důchodu, tací mají pomáhat, chránit a umět chápat, nikoliv napadat.či odsuzovat.
Dotaz je absurdně formulován, když je v odborné (a ne v chatovací) rubrice, logiku by spíše měl – „Jak jednat (komunikovat), případně pomoci?“
V dnešním přecivilizovaném a přetechnizovaném světě je čím dále více lidí, kteří touží a realizují návrat k prostému životnímu stylu, k přírodě apod.
Proto se vracejí na vesnice, kupují statky a farmy a utíkají od stresu, honby za mamonem a s tím spojenou degradací lidských hodnot, sobectvím a krutými zákony společenské džungle.
Dopřej jim tu volbu, můžeš jim nabídnout osvětu a radu, ale nemáš žádné právo jim vnucovat tvůj žebříček hodnot, jenž oni třeba oprávněně neuznávají.

Čili to není problém těch lidí, ale tvůj – sám píšeš, že tě to štve, takže je to problém tvého vlastního vnímání a egoismu.
Pamatuji, když se u naší akciovky zaváděly mobily – dost lidí se bránilo, pro ztrátu a omezení soukromí.
Proto byla zavedena netiketa, která stanoví, např. do kdy večer je ještě únosné a slušné obtěžovat nevyžádanými hovory a další pravidla elektronických komunikací.
A přestože je průměr přes 2 mobily na 1 člověka, stále je pár takových, kteří se odmítají podrobit trendům a mobil nemají a odmítají. Pokud vnímají převažující negativa nad výhodami, je to jejich svaté a výsostné právo.
Úspěšný fotograf po létech v Německu a „vyšší společnosti“ dnes provozuje kozí farmu u Horní Plané na lipensku a naprosto nic mu nechybí. – (viz zdroj)
Doplňuji:
http://www.biofarma-slunecna.cz/1_bi­o.html

Zdroj: http://www.biofarma-slunecna.cz/

Pepa88

A proč se jim bránit? 😁 Dnešní doba nám dovoluje mít libovolný názor :)

Co druhý pohled na věc? Technologie mají spousty negativních vlivů – ne zdraví, mezilidské vztahy a na utváření celé civilizace… Prostě, nic není samospásné :)

IQ tykve

Jen si tak vzpomenout na století páry, kdy tyto stoje braly lidem práci a tak to je i dnes při robotizaci a automatizaci. Nejsem proti pokroku, ale .....

pl4toon

Některým lidem dělá problém se adaptovat na relativně rychlý spád vývoje, který je akcelerovaný komerčním úsilím. Nemusí jít nutně o lenochy, či méně inteligentní lidi, jde spíš o pocitový boj, kdy někomu může připadat zbytečné mít stále něco nového, či narušovat zaběhaný konzervativní řád nějakou novotou. Každý svého štěstí strůjce a určitě uznáš, že opravdu není nutné si pořizovat nové věci souběžně s rychlostí, jakou je chrlí výrobci na trh. Možná není úplně vhodné jim něco vnucovat, třeba právě tomu se brání. Možná potřebují jen najít svoji vlastní cestu :)

Funna

sice jsem příznivcem všech novinek, i když je nemusím vlastnit za každou cenu, ale některé mne už začínají děsit…když si vpomenu na své dětství bez mobilů, počítačů, facebooků a podobných vymožeností, tak zjišťuju, že tohle mládí bylo určitě přínosnější, než mají dnešní děti, které sedí u počítačů, bez mobilu neudělají krok a komunikují převážně virtuálně…my jsme byli každou volnou chvíli venku, objevovali okolní zákoutí, učili se dělat všechno možné a rozvíjeli si přirozeně intelekt..a když se nám něco stalo, museli jsme to vyřešit sami, ne jen zvednout telefon a zavolat „mamííí“ a díky pohybu obezita nehrozila…pořád se říká, jak klesá vzdělanost národa…jasně, že ano…protože dneska své děti učíme pohodlnosti…a bohužel i pohodlnosti v myšlení…(viz. některé otázky tady, když se ptají na něco, které se dají najít za pár vteřin na netu)…my jsme zmizeli na týden na vadnr a nikdo o nás nevěděl, všechny spoje si zjišťovali sami…dneska stačí napsat odkud kam a za pár vteřin je spoj na světě…ukažte nějakému mladému vlakový jízdní řád, ať si naplánuje 300km dlouhý spoj, s několika přestupy…asi by daleko nedojel…takže ano…lékařské roboty operující na dálku, laserové operace a pod. beru jako pokrok…ale jezdící vozítko (ne pro invalidy), které má připojení na net, takže vám najde nebližší kavárnu, zaveze vás tam a ještě se spojí s jinými okolními vozítky a pozve je za vás na to kafe, to fakt ne!…za chíli dopadneme jak lidé ve filmu VALL-I…je mi jasné, že tvá otázka je směřovaná na lidi, co říkají, tohle je ale krám blbý a ani si nepřečtou jak se ovládá…ale to co je v nadpisu otázky mě vyprovokovalo .-)

nonnel

Já se jim někdy ani nedivím. Jen si vzpomeňte, jak dopadl registr vozidel. Do dnešní doby s tím jsou potíže a nadále budou. Nebo S-karty. Dalo by se toho ještě vyjmenovat víc. Nedej Bože, aby ve špičkách vypadl na delší dobu proud. To by bylo autohavárií na křižovatkách. A co v nemocnicích? Nemluvím o tom, že se každou chvíli do důležitých serverů někdo nabourá. Co ztráta dat a potažmo peněz z bankovních kont? Ty se jim divíš?

Jsemtady

Obecne se zadne novote nebranim, cokoliv co usnadnuje at komunikaci, praci, vsechno …
Jen mam takovej zvlastni pocit z budouci umele inteligence a nejspis bych domu nechtel robota pomocnika. Porad se ty stroje muzou pokazit …

Děda Louda

Dovolím si polemizovat s annas. Není právě pohodlí (neřku-li lenost) hnacím motorem pokroku? Samozřejmě zjednodušení a zefektivnění jakékoli činnosti vyžaduje také cílevědomost a úsilí.

annas

Ad Děda Louda. Záleží na tom, jakým pohledem se na pohodlí díváte.

Odpověděla jsem v souladu s otázkou – někdo je spokojený s tím, co má, proto odmítá novinky. Nechce si narušit svůj zaběhnutý režim seznamováním se s něčím novým , proto zůstává v ústraní… Proč by si kupoval mobil, když ho celou dobu nepostrádal, proč by platil kartou, když může platit v hotovosti … atd.

Proto vlastní pohodlí či pohodlost brání některým jedincům poznat něco nového, tedy pokrokového…

Z opačného úhlu pohledu máte pravdu. Kdyby jiný neobětoval své pohodlí, nebyl zvídavý, tak bychom neměli … dosaďte si, co chcete … Ale o tomto případu jsem se nezmiňovala.. 🙂

anonym

Spíš si myslím, že hnacím motorem pokroku je lidská nespokojenost. Člověk se neustále pachtí za něčím novým, jakmile to získá, dává si nový cíl. Kdyby takhle člověk naprogramován nebyl a spokojil se s tím, co má, tak bychom se nikam nedostali.
Dědo Loudo, zkus si projít všechny odpovědi a zjistíš, že v celkovém kontextu má každá svou pravdu, svou vypovídající hodnotu. Jako celek tvoří výmluvnou odpověď na položený dotaz.