Saurus

Jak přežít tahle horka v panelákovém bytě?

Vy, co bydlíte v paneláku, to určitě znáte. Venku 30 stupňů a doma dvakrát tolik. V noci se nedá spát, lije z vás pot a klimatizace je pro vás příliš drahá záležitost… Jak jinak si v tomhle počasí pomoci? Četla jsem, že pomáhá napuštěná vana nebo umyvadlo studenou vodou, ta pak vzduch ochlazuje – ale jsem doma s malými dětmi a nechat někde napuštěnou vodu, akorát bych riskovala že se mi v tom někdo utopí… Já to mám ještě těžší v tom, že jsem těhotná a bydlíme v nejvyšším patře pod střechou, která není nijak odizolována a okna máme orientovaná na jihozápad… Nejlíp je tu k ránu, večer už tu ale máme dokonalou saunu a z těch probdělých nocí jsem už dost vyřízená… Díky za rady a tipy!
Doplňuji:
Jasně, pro někoho není problém těch pár tisíc na klimatizaci našetřit, ale já se svým příjmem 3800,– (rodičovská) asi těžko někdy na něco našetřím, manžel co vydělá, z toho zaplatí všechny nevyhnutelné platby a nezbyde nám NIC, ani rezerva – bohužel, dnešní doba rodinám s dětmi nepřeje… Takže na klimatizaci jednoduše nemáme, a navíc nejpozději příští rok se – konečně – stěhujeme do staršího baráku kde bude i přes léto hezky příjemný chládek, takže investovat do tady tohoto bytu pro nás nemá význam. Potřebuji tady akorát přežít ještě tohle léto a s tím břichem jsou pro mě tyto poslední tropické dny prostě nekonečné… Větrák máme, jede pořád naplno ale vůbec to nepomáhá… Ještě není ani poledne a je to tady jak v sauně. Jdu vyzkoušet další vaše tipy, snad mi něco pomůže! Díky!

Nejlepší odpověď
salsa verde

Ano plně chápu to co prožíváte protože i já jsem byla před nedávnem v podobné situaci a bohužel jsem zjistila že nepomůže NIC. Takže jsem se prostě v době takových veder vydala bydlet na někoik dní k rodičům kde jsme si zalezli pod stromy za chalupu do stínu. A ještě něco-možná se budete smát- ale měla jsem i takové stavy kdy mi bylo fakt na padnutí takže sedla jsem do auta, zajela do teska a šla jsem se procházet mezi chlaďáky 🙂

Další odpovědi
anonym

Kousek pod vami Baghira krasne pridal tabulku s klimatizaci. Neni to az tak strasne drahe , jak to byvalo drive. Zkuste se na to podivat. Na podzim se vetsinou zlevnuji. Stalo by za to zkusit nasetrit , hlavne , kdyz jste v pudnim byte…
nebo alespon vetracek , davat si za krk ve dne mokry rucnik … ☹ -iv-

arygnoc

co v panelákovém bytě!

já musím do práce (na odpolední) – je tam kolem 60 °C – a vedení firmy o přerušení provozu nechce ani slyšet.
Klíma samozřejmě žádná (ani posr..ej ventilátor, vzduch se ani nehne).

Zlatej panelák.

chudst

Souhlasim, klimatizace je drazsi zalezitost, ale vetrak urcite ne. Za tisicovku sezenete a rozhodne ho vyuzijete. Ja ho zkusil, kdyz byla v Tescu nejaka akce, za 300,– – jsem zvedav, jak dlouho vydrzi (je od Polaku). Ale rozhodne si ho nemuzu vynachvalit, bezi temer porad ve dne i v noci. A je to proste uzasne, nemam problem s tim ho nechavat foukat na sebe, nejsem nemocny a rozhodne doporucuji. Jakmile doslouzi, hodlam si koupit kvalitni. A pokud je klimatizace draha, doporucil bych totez, co -iv-: nasetrete si na ni. Kupte si ji po lete, kdy budou slevy. Dalsich X let ji urcite v lete jeste rada vyuzijete. (Samozrejme mam na mysli tu prenosnou a ne vestavenou; prenosne a kvalitnejsi se pohybuji tusim od tech 7 tisic vyse, pokud si to dobre pamatuji.)

eLx

nechám zatažený rolety, ráno si zacvičim (tim se dost vypotim), pak dám ledovou sprchu (tim se trochu adaptuju na okolní podmínky) a v poledne koktejl z tropickýho ovoce (banány, kiwi atd. ochlazujou tělo)… a je mi celkem dobře :)

casey

mam delenou klimatizaci od Samsungu v panelaku 7 let a uz tehdy stala myslim asi 12 tisic a asi 3t. montaz. Zase tak drahe to neni a vychladi cely byt a to si jeste v kuchyni muzu pect babovku. Drive jsem se chodil i nekolikrat za noc sprchovat.
Prenosnou klimacku nedoporucuji, kazdy kdo ji ma spise nadava a nekteri uz zainvestovali tez do delene. Prenosna huci, nebot kompresor a cele zarizeni je ve vnitrni jednotce (u delene je venku) a horky vzduch, ktery odvadi hadici ven, se musi nekde zpet do bytu nasat. Vakuum si z bytu neudelate. Nasajete tedy z venku zase teply. Tudiz ucinnost je mensi.

koza

někde jsem četla -před větrák dát misku s ledem a bude prý foukat hezký chládek .Ale jen jsem to četla 🙂

lexx

Jo, klimoša v tom hicu může být dobrá věc ale jaký má el.příkon tedy spotřebu energie (W) ?

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.