AK1812

Jak poznat větu řídící a větu závislou? (např.: Setmělo se, šli domů.) A proč v té větě je čárka?

Nejlepší odpověď
annas

Proč je čárka? Přece jsou spojené dvě věty, obě hlavní, i když souvětí je nepřesně stylizované.

Zjistíte tak, že v jedné větě je sloveso „setmělo se“, ve druhé „šli“ domů. Proto musí být věty odděleny čárkou, tvoří souvětí.

„Setmělo se. Šli domů.“ Každá věta může stát samostatně, když je spojíme do souvětí, místo tečky uděláme čárku.

Správně by věta měl znít – „Když se setmělo, šli domů.“
Která věta může stát samostatně a dává smysl – „Šli domů“, je věta hlavní, také věta řídící pro větu závislou – „Když se setmělo“ – nedává samostatně smysl, navíc je uvedená spojkou.

Víte, kde a kdy se dělá v češtině čárka? To sei musíte bohužel naučit.

Nevím, do které chodíte třídy, co probíráte, takže se nedá na dálku vysvětlit. Pokud nerozlišíte větu řídící a větu na ni závislou, požádejte vyučující, aby vám znova vysvětlila. Chce to příklady a přímou reakci.

Musíte porozumět tomu, co je

věta hlavní – věta, která v souvětí na jiné větě mluvnicky nezávis- může stát samostatně.

věta vedlejší – je věta závislá na hlavní větě nebo může záviset na jiné vedlejší větě ( ta je pak pro ni větou řídící )

věta řídící – věta, na které závisí věta závislá

věta závislá – věta, která v souvětí mluvnicky závisí na jiné větě.

Podle toho pak rozlišujeme souvětí souřadné a podřadné.

Ještě jsem zapomněla vložit odkaz na archív, kde jsou věty vysvětlené i s příklady.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaka-veta-je-oddelena-carkou-od-vety-ridici
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/veta-hlavni-nebo-veta-vedlejsi
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/grafy-souveti

Další odpovědi
ivzez

Je to souvětí dvou vět hlavních, jednotlivé věty v souvětí oddělujeme čárkou.
[Neříkej, že tak jednoduché „definici“ nerozumíš.]

annas

Ad AK1812,

otázky se nemění, když dostane odpověď.
Napsala jsem vám, co je věta hlavní, začíná zrpavidla spojkou.

Jinak se nedá vysvětlit přesinternet. Projděte si odkazy, tam máte vysvětlené.