EwcaZecova

Grafy souvětí?

Jak mám udělat grafy souvětí?prosím ;) předem všem děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Na dálku to nejde vysvětlit.. Ve škole jste grafy nedělali? Zkuste sama, vložte ke kontrole.

Určíte si, zda jde o souvětí souřadné, nebo podřadné, tedy vztah parataxe či hypotaxe. .

Grafické znázornění.
Souvětí souřadné se skládá z vět na sobě nezávislých, takže věty budou spojeny přímou v jedné rovině. Doplníte, v jakém jsou vztahu – slučovacím atd.

Souvětí podřadné je spojení jedné věty hlavní a libovolného počtu vět vedlejších.
Takže věta hlavní bude nejvýšše, věty vedlejší pak o stupeň níž podle závislosti, takže např. předmětná, přívlastková atd.

Pak pokračujete rozborem jednotlivých vět, vyjádříte závislost a vztahy mezi řídícími a závislými větnými členy.

Je třeba, abyste znala vztahy mezi jednotlivými větnými členy, – predikace, determinace , koordinace, apozice. Jak mohou být vztahy vyjádřeny např. shodou, řízeností atd.

Z toho se odvozují závislosti: graficky: základní větná dvojice v jedné rovině, o stupeň níž pak větný člen, který rozvíj podmět, přísudek atd. Každá závislost je o stupeň níž.

Vložím odkaz, podívejte se, jak se grafy dělají.
http://6bplana­.webnode.cz/mluv­nice/postup-pri-rozboru-vety-jednoduche/
http://cestinar­ka.blog.cz/1105/slo­zita-souveti-grafy

Další odpovědi
Kelt

Učení má být názorné, na příkladě. Napiš nějaké souvětí, a někdo Ti s tím poradí.
Když sis vybrala tuto stránku, tak asi věříš, že ti někdo s danou problematikou pomůže a že ti to vysvětlí, Například v předešlé větě, je hlavní věta se slovesem věříš, ostatní věty jsou vedlejší – protože tam jsou spojky, že, když atd. Můžeš si to napsat, nakreslit. Každou větu si zobraz jako obdélníček, a vazby mezi větami udělej pomocí čáry a vztah mezi větami v textu by měl být zřejmý i graficky.