bolak

Jak poznám kterej hardware nestíhá?

Mám starej počítač a při práci v jednom programu, kterej pracuje s databázema PSQL nebo jak se tomu nadává, se prostě začne trhat a dál se nehne. Jde nějak zjistit kterej hardware je pomalej abych věděl co vyměnit? Nechce se mi kupovat všechno nový.

Ve správci úloh vidím že procesor během toho trhání jede jen na 18%, využití paměti něc okolem 200 Mega (mám giga) takže předpokládám že tím to nebude, ale kdo ví. Může to bejt pomalým diskem? Nebo to vůbec není harwarem a problém je ve windowsech?

Kterej hardware bejvá nejvíc namáhanej při práci se databázema? A neznáte nějakej program kterej by sledoval využití veškerýho hardwaru, kterej jde sledovat?

Odpovědi
led

Starý počítač v porovnaní s dopravou používa na spojenia ešte cesty 2. a 3. triedy aj tam, kde treba dialnice a cesty 1. triedy. Veľakrát nestačí len rýchly procesor a veľká pamäť, keď na trasách vzniká komunikačná zácpa. Na sledovanie hardware je veľa programov, ale tie, žiaľ, nesledujú práve tie cesty.
Niekedy výjde lacnejšie kúpiť nový počítač, než do starého vrážaľ peniaze. (na tie cesty si totiž málokto pomyslí)
Doplňuji:
zvyšok v diskusii

mosoj

Sběrnice na základní desce a rychlost RAM.

bolak

mosoj: a disk s tím nem nic společnýho? já že když se pokouším načíst databázi, tak pořád hrabe, ale chyby na něm nejsou

ale jedinej parametr kterej je na tom disku špatnej jsou otáčky, tím to bejt nemůže?

led

„počítač v porovnaní s dopravou používa na spojenia " aby nevznikli nejasnosti správne by malo znieť
"počítač v porovnaní s dopravou používa na spojenia medzi jednotlivými prvkami hardware“,
len to sa mi zdalo už príliš učené tak som to celé prirovnala práve k autodoprave, ktorej rozumie dokonca aj cestovateľka a aj cyklistka aj …

bolak

Takže myslíš že kdybych sehnal další paměti, že bych to moch rozběhat?

bolak

Teda, obraceně, takže myslíš že kdyby sehnal další giga pamětí, tak by mi to bylo kprdu?

led

Nie je to len otázka pamäti.
1 – hardisk špatné otáčky? čo to je? disk má 5400, alebo 7200 otáčok zaleží od jeho konštrukcie. Ak kolíšu otáčky doporučujem disk vymeniť.
2 – hrabanie disku môže mať súvislosť s otáčkami, ale môže to byť aj nedostatočná RAM pamäť a počítač si neustále ukladá „swapuje“ dáta na disk do doplnkovej pracovnej pamäti. V prípade pridania pamäti aspoň o 1GB by to mohlo pomôcť
3 – je na disku dostatok miesta na swapový súbor a prácu pomocných programov?
Pri XP potrebujete na systémovom disku minimálne 1GB voľného miesta, lepšie je držať si aspoň 5GB pri prácach s databázami, CAD a videoeditačnými programami