krftwrk

Jak poznam hlavni vetu od vedlejsi ?

Vim, ze hlavni veta muze stat sama o sobe a vedlejsi bez hlavni vety nedava smysl ( nevime o cem je rec) jenomze nekdy je to i tak tezke poznat, kdy je veta hlavni a kdy vedlejsi…existuji nejake pomucky ? Jak postupujete ?

Odpovědi
Kelt

Uvedu příklad. Otec pracuje. To je věta hlavní. může stát sama o sobě.
Já se dívám. To je taky věta hlavní, taky může stát samostatně.
Z těchto dvou vět, vytvořím souvětí.
Já se dívám, jak otec pracuje. Zde je druhá věta už vedlejší, je charakterizována slůvkem jak.
Dívám se, že otec pracuje. Opět vedlejší věta.
Já se dívám, ale otec pracuje. Dvě hlavní věty, v odporovacím vztahu.
Já se dívám a otec pracuje . Opět dvě hlavní věty.
Já se dívám, protože otec pracuje. Vytvořil jsem vedlejší větu.
Mohu se zeptat na tu vedlejší větu? Proč se dívám, na co se dívám, A měl bych si odpovědět pomocí té věty.
Doporučuji probrat si větné členy, vztahy mezi větami.

Například . Za kopcem teče potok. Je věta hlavní.
Sloveso přísudek je teče. Kdo, co teče? Podmět je potok.
Kde teče potok – za kopcem, příslovečné určení místa.
Vím, že za kopcem teče potok. Co vím, udělal jsem z toho vedlejší větu.
Slyšel jsem, že .. atd.
Záleží tedy na kontextu. Pokud stojí věta samostatně, tak je to automaticky hlavní věta, pokud je věta v souvětí, je třeba podle určitých slov, spojek a pod zjistit vztah k hlavní větě.
Napiš si nějaké příklady a napiš, co je věta hlavní a co vedlejší. Stačí H, V .
Ale to Tě nemusí trápit. Někdo se trefí každým hodem do koše, nebo promění penaltu, jiný ne.