Alesh

Jak opravit vytržené vruty?

Mám takovou skříňku, je z nějaké dřevotřísky nebo něčeho takového fórového a vytrhl se tam pant, který byl přichycen 2 vruty. Převrtat to samozřejmě nelze, protože prostě ten pant je zahlouben do dvířek, delší vruty by zas prolezly ven. Jediné, co mi přijde jako technicky proveditelné, je nějaké vytmelení těch dírek a zašroubování těch původních šroubků do těchto děr. Čím nejlépe toto udělat? Díky.

Nejlepší odpověď
independent

Zkus tam nacpat zápalku, nebo dvě. Kdyby díra byla moc velká, smíchat piliny s herkulesem.

Další odpovědi
carlosbomber

Záleží jak velké je poškozeni na větší se hodí dvousložkový tmel na dřevo.
Pokud menší tak postačí trocha pilin a lepidla a díry zadělat a potom znovu vytvořit.
Nebo taky mužete použit závitove vložky.

Drap

Pokud jsou otvory příliš velké, doporučuji nějakou dvousložkovou pryskyřici. Lze ji koupit i v malých tubách.

mosoj

Ať budeš tmelit čímkoliv, je třeba potom předvrtat dírku o správném průměru ( o maličko menší než jsou šrouby). Jinak to při šroubování roztrhneš (tmel nepruží), protože šrouby jsou blízko okraje zahloubení!!!

Kepler

Jistě by se daly koupit vruty stejné délky a o něco většího průměru. Musely by se ale převrtat upevňovací otvory na pantu. Posichroval bych to epoxidovou pryskyřicí (namočit vrut).

Jiří Bohumil

Možno zkusit jak píše independent, ale nepoužít zápalku, ale třísky z tvrdého dřeva. Sirka je moc měkká. Jinak ale spolehlivější je zatmelit dírky dvousložkovým epoxidovým tmelem a vyvrtat nové dírky. Pokud jde o běžné (kuželové) vruty, ta pak vyměnit za válcové s křížovou hlavou. Dnes je jich v obchodech (k-technik a pod.) velký výběr.
Těch tmelů je také mnoho, ale třeba tento:
https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/tmel-epoxidovy-spravkovy-48g-univerzalni-ceys/#utm_sou­rce=search.sez­nam.cz&utm_me­dium=hint&utm_con­tent=products-opesBB&utm_ter­m=tmel-epoxidovy-spravkovy-48g-univerzalni-ceys

dubraro

Díry zatmelit, to je jisté. Pokud máš přístup k vnější straně skřínky, pak je nejlépe do zatmelených míst vyvrtat nové, průchozí otvory, ty zahloubit a dát tam šroubky s metrickým závitem s kuželovou hlavou. Hlava zvenčí skříňky, zapuštěná do povrchu (lze zakrýt ozdobnou krytkou), vevnitř skříňky pant přitažený maticí.