Avatar1234

Jak odstranit zelený povlak na baterii?

Dobrý den, přidávám fotku baterie,kterou máme v kuchyni. Focena před čištěním. Baterie tady už byla po předchozím majiteli. Máme viditelný vodní kámen, ten jde trochu dolů, ale co mě zaráží je i zelená usazenina ve spoji. Je to zelené taky vodní kámen? Nevíte někdo,jak se toho zbavit, vydrhnout to úplně nejde. Ohříváme vodu přes karmu. Děkuji.

Odpovědi
aliendrone

Je to tzv. „měděnka“ (směs síranů a hydroxidů mědi vznikající její korozí). Potíž je v tom, že měď se používá jako základní vrstva při galvanickém pokovování (třeba chromování apod.), což znamená, že povrchová vrstva je NENÁVRATNĚ PRYČ (když se koroze dostala až na měď). To je celkem běžný jev u slabě/mizerně chromovaných (zato ovšem LACINÝCH) pokovených dílů.

S ohledem na budoucí vzhled a na stávající stav pokovení čistě chemické čistění moc nedoporučuji. Lze použít kys. citrónovou, ocet či jinou slabší organickou kyselinu [co nejvřelejší roztok] a v kombinaci s mechanickým čištěním (drsná strana mycí houbičky) odrbat. Bohužel korozi nelze zastavit (ani pasivací), po čase se objeví znovu.

NEBO čistě mechanicky (houbičkou – drsná strana) s aplikací tekutého písku (či jeho směsi se sypkým čistícím pískem). Každopádně tak či onak – baterie již NEBUDE vypadat „jako nová“. 😐