salsa verde

Jak odstranit skvrnu od rzi na oblečení?

Nejlepší odpověď
Damiana

Rez se nejlépe odstraňuje kyselinou citrónovou, potom lihovou vatou. Nikdy ne mýdlem. (Vypereme, vyždímáme, vlhké posypeme kyselinou citrónovou a necháme působit.) Jinak: Čerstvé skvrny lze odstranit teplým koncentrovaným roztokem kyseliny citrónové. Starší skvrny čistíme 10%ním roztokem kyseliny šťavelové zahřátým na 60–70 st. C. Nakonec v obou případech textilii důkladně proplachujeme vodou.
Cillit na rez a vodní kámen prý pomáhá také – pokapat, vyprat a hotovo.

Zdroj: http://www.mi­neralfit.cz/cla­nek/cisteni-prani-a-odstranovani-skvrn-navody-a-recepty

Další odpovědi
mosoj

Protože kyselina oxalová (šťavelová) je jed, pochybuji že ji seženete.
Ponechal bych to na té kyselině citronové ( ještě lépe vinné) a nakonec použít líh.

seira

Záleží, jak je skvrna stará a na jakém materiálu. Možná bude stačit potřít čerstvou šťávou z citrónu. Kdyby ne, tak můžu doporučit Ultragel od Dedry. Odstraňuje rez a vodní kámen. Já jsem s ním krásně vyčistila 40 let starou vanu. Lze ho sehnat za 89 Kč až 119 Kč/500ml. Můžu vám i zaslat vzorek 25ml. Kdybyste měla zájem, napište mi zprávu.