haxafi

Jak nejrychleji ziskat po amnestii zpatky řidičák?

Zazadal jsem si po uplynutí poloviny trestu o vrácení ŘP,mezi tím byla amnestie. Jak mám postupovat? Mam čekat na vyjádření soudu o zrušení zbytku trestu nebo můžu rovnou udelat zkoušku v autoškole a pak žádat o vrácení? trest byl delší než jeden rok.Prosím napište jak mám postupovat. Děkuji

Odpovědi
standa

Nezbytným předpokladem pro vrácení ŘP po skončení zákazu řízení (ať již ten zákaz bude ukončen jakkoli a kdykoli) je kromě jiného doklad o přezkoušení z odborné způsobilosti, který ke dni skončení ´zákazu řízení´ nesmí být starší než 60 dní.

Tato problematika je popsána v ustanovení § 102 zákona o silníčním provozu (č.361/2000 Sb.) – viz zdroj níže.

Takže doporučuji tento postup:

  1. počkejte na vyjádření soudu o případném snížení trestu zákazu řízení (ale z dotazu není patrné o jaký se jednalo trestný čin a tudíž není jasné zda bude a v jakém rozsahu uplatněna ´amnestie´)
  2. pokud budete mít v ruce ´papír´ o snížení trestu zákazu řízení, tak napište novou žádost o prominutí tzv. ´po půlce´
  3. mezitím si můžete udělat tu ´autoškolu´ (doklad o odborné způsobilosti)
  4. spočítejte si, abyste se ´vešel´ do té 60-ti denní lhůty a pak si požádejte o vydání ŘP a úřadu předložte všechny potřebné doklady (viz § 102 zák. o siln.provozu)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/silnicni-provoz/cast1h3d1­.aspx