hospodář

Jak nejlépe naučit prvotelku na dojení,tak aby to obsluha přežila ?

Je to naše první kravička vychovaná od telete,každý den jsem s ní v kontakto, prozatím bezproblémová když měla říji tak si trochu zablbla,ale ji nak v poho. V proůběhu června se otelí. A pak začne rodeo tak bych chtěl co nejvíc rad jak ho přežít.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Není to prvotelka,ale jalovice.A dojit se začínaá až po otelení-narození telete.

Další odpovědi
anonym

Dříve, než porodí, sem tam se dotkni vemene, které je určitě už docela velké. Zvykne si na to a nebude při dojení z toho vyjevená. Určitě se bude tele napájet přímo od matky, ale je nutné ji po napájení vydojit a pokud máte jen jednu, bude to určitě ručně. Ne každá prvotelka je jak býk v rodeu, jsou i klidné, zvlášť když porod proběhl samovolně, tele bylo matkou olízané a záhy přistavené k vemeni. Pokud by prvotelka byla opravdu divoká, při dojení kopala „nikdy“ ji neubližovat. Stačí, když se ji zvedne ocas nad páteř, nebo se chytí za slabinu, popřípadě se ji zvedne jedna z předních noh a vloží se do předem upraveného oka z provazu.

fcoop

Dost specifický dotaz........­....zkus to na stránkách,kde jsou lidé,kteří o tom něco vědí.
http://conove­honakopci.cz/?p=131
http://www.ifau­na.cz/skot-prasata/forum/r/de­tail/808456/jer­zey-iii

hospodář

Díky za rady. Faunu už mám prolezlou skrz na skrz. Ale vždycky se radši víckrát zeptám. Jeden nikdy neví kdy se dozví ještě něco novějšího. Jinak dojit budem dojačkou. Na vemeno ji šahám již několik měsíců . I ji ho preventivně umývám vodou ať na to je zvyklá. A aji ji mám naučenou na zvedání přední nohy do oka. ne teda jako že na povel mi ji tam sama dá. Spíš že mi to dovolí.

A pro dědpetra. Učí se dojit prvotelka ne jalovice. Jak jste sám řekl jalovice je před teletem. Takže když jsem zadal otázku jak naučit prvotelku dojit je to logicky správně. Jalovici dojit nelze. Takže v momentě kdy ji budu učit dojit z ní bude prvotelka.

anonym

Jistě, hospodáři, máš pravdu o prvotelce, ale když někdo neví s to odpovědět k dotazu, vloží nicneříkající odpověď. Tak to tu chodí!

anonym

Máš pravdu, je to prvotelka a škoda, žes to už uzavřel

ReHu

Neuzavřel.