Complex

Jak nebo čím voní vesmír?

Nejlepší odpověď
annas

Ještě jsem nikdy neslyšela, ale vyhledala jsem, že podle astronomů vesmír páchne.

„Podle astronautů kosmický prostor ve skutečnosti nevoní, ale spíš páchne: jako spálený steak, horký kov nebo výpary při svařování. Při práci ve volném vesmíru zůstávají členové posádky samozřejmě ve skafandrech, takže cítí pouze materiály, z nichž byly skafandry vyrobeny. Když se však vrátí na stanici a kosmický oblek svléknou, ucítí silný a výrazný zápach vesmíru, kterým nasáklo vše – skafandr, helma, rukavice i nářadí“.

„Je to něco, co jsem v životě necítil, ale nikdy na to nezapomenu,“ líčí Kevin Ford, jenž na oběžné dráze pobýval v roce 2009. Don Pettit, který se vesmírné mise zúčastnil roku 2003, pak odér popsal následovně: „Nejlépe to mohu vyjádřit jako poměrně příjemný sladký kovový pocit, který mi připomněl, jak jsem coby student v létě mnoho hodin svařoval:

atd.

https://www.sto­plusjednicka.cz/jak-voni-vesmir-podle-astronautu-spis-neprijemne-pachne

Určitě je příjemnější ttato vůně. „Střed galaxie chutná jako maliny a voní jako rum. To zjistili vědci při zkoumání složení mraku pomocí speciálního teleskopu v centru Mléčné dráhy.“

http://www.ra­dostnezpravy.cz/25-veci-ktere-jste-nevedeli-o-vesmiru/

Čtěte více na http://www.ra­dostnezpravy.cz/25-veci-ktere-jste-nevedeli-o-vesmiru/

Další odpovědi
Kepler

Vesmír žádnou vůni nemá, protože vůně se šíří pouze plynným prostředím, třeba vzduchem. To, co můžeme čichat z předmětů vystavených vlivu různé elektromagnetické a korpuskulární radiace ve vakuu, je jen následek. Ano, může to smrdět jako ozón po výboji i jako zplodiny při svařování. Je jisté, že jako levandule to asi nikdy vonět nebude. Na to jsou potřebné velmi složité organické molekuly a taky velmi komplikované čuchometry. Nic z toho se ve vesmíru nedaří.